8 грешки кои ги прават жените за време на менструалниот циклус

Менструалниот циклус е природен дел од животот на жената кој се појавува во годините кога таа почнува да созрева, и трае до средината на животот. Жените се справуваат со него сосема во ред, но има жени кои не знаат што треба, а што не треба да прават за време на нивниот циклус. Погледнете ги 8-те најголеми грешки кои жените ги прават во овој период од месецот.

1. Држење диети

(1)8-geshki-koi-gi-pravat-zhenite-za-vreme-na-menstrualniot-ciklus-kafepauza.mk

Многу жени се чувствуваат подуено кога го добиваат нивниот циклус, па тие почнуваат со ригорозни диети околу овој период. Во тие денови на вашето тело му се потребни повеќе витамини и минерали за енергија, па затоа држењето диети не е добра идеја.

2. Брза храна

(2)8-geshki-koi-gi-pravat-zhenite-za-vreme-na-menstrualniot-ciklus-kafepauza.mk

Од друга страна пак, некои жени имаат потреба од благо, солено или од двете. Оваа храна е преполна со натриум, па затоа избегнувајте ја. Брзата храна само ќе ви ја влоши подуеноста.

3. Не користат заштита кога имаат сексуален однос

(3)8-geshki-koi-gi-pravat-zhenite-za-vreme-na-menstrualniot-ciklus-kafepauza.mk

Ова е една од најлошите грешки. Во овој период од месецот вашата вагина е многу поподложна на бактерии, па затоа не заборавајте ја заштитата.

4. Неправилно спиење

(4)8-geshki-koi-gi-pravat-zhenite-za-vreme-na-menstrualniot-ciklus-kafepauza.mk

На жените им е потребно повеќе спиење во овој период, но многу често тие не се одмараат доволно. Потрудете се да се наспиете барем 8 часа во текот на ноќта.

5. Претерано работење

(5)8-geshki-koi-gi-pravat-zhenite-za-vreme-na-menstrualniot-ciklus-kafepauza.mk

Некои жени искусуваат наплив на енергија за време на нивниот циклус. Важно е да одржувате рамнотежа помеѓу работата, вежбањето и одморот.

6. Претерано вежбање

(6)8-geshki-koi-gi-pravat-zhenite-za-vreme-na-menstrualniot-ciklus-kafepauza.mk

Некои жени се обидуваат да вежбаат повеќе за време на циклусот. Многу е важно да ја направите вашата рутина за вежбање според вашиот менструален циклус.

7. Не внимаваат на внесувањето железо

(7)8-geshki-koi-gi-pravat-zhenite-za-vreme-na-menstrualniot-ciklus-kafepauza.mk

За време на циклусот вие губите железо. Важно е да јадете храна богата со железо за да ја надополните оваа загуба.

8. Строги се кон себе

(8)8-geshki-koi-gi-pravat-zhenite-za-vreme-na-menstrualniot-ciklus-kafepauza.mk

Овие денови носат многу променливи емоции – од среќа до тага, па и енергичност. Немојте да бидете строги кон себе во овој период. Оваа промена на емоции е природен дел од месечниот циклус. Само прифатете ги промените и продолжете натаму.

Прочитајте ги и овие совети за нега на кожата за време на менструалниот циклус.

За авторот
Студент кој секојдневно се губи низ страниците на некоја книга. Пишувањето и јогата го прават нејзиниот ден целосен.

Поврзани содржини

Остави коментар