7 работи што треба да престанете да ги правите пред тренинг

7 работи што треба да престанете да ги правите пред тренинг

Навиките пред тренинг може да доведат до неверојатни резултати, а вие сте тие што може да управувате со нив. Тоа може да биде нешто едноставно, како избегнување пиење кафе или носење соодветна облека. Во секој случај, со правилна рутина, вашето тело ќе може да функционира на повисоко ниво и да ве носи сè поблиску до целта по која копнеете. Во продолжение прочитајте кои се најчестите грешки што ги правите пред да вежбате.

1. Не започнувајте да вежбате на празен стомак

7 работи што треба да престанете да ги правите пред тренинг

Некои луѓе прават кардио вежби на празен стомак, мислејќи дека телото ќе се храни со мастите и јаглехидратите и ќе ги троши како енергија, што може да помогне при слабеење.

Меѓутоа, ако не сте јаделе ништо неколку часа пред да вежбате, вашето тело може да започне да ги користи протеините како гориво. Ова значи дека ќе имате помалку протеини за градба на мускулите. Исто така, ако се фокусирате на користење на мастите како главен извор на енергија, тоа не значи дека вашето тело ќе согорува повеќе калории.

2. Не пијте премногу вода пред да вежбате

7 работи што треба да престанете да ги правите пред тренинг

Важно е да бидете добро хидрирани пред тренинг, но избегнувајте да пиете премногу вода, бидејќи ако го направите тоа, крвта ќе се обиде да го балансира нивото на сол. Вашите клетки може да набабрат и да почувствувате симптоми како вртоглавица, болка, па дури и повраќање.

Најдобро е да пиете вода 1-2 часа пред тренингот, а 15 минути пред да започнете да вежбате, пијте околу 250 милилитри. Можеби ќе треба да пиете повеќе ако се потите повеќе или ако времето е потопло.

3. Не дремнувајте премногу долго

7 работи што треба да престанете да ги правите пред тренинг

Во ред е да дремнете кратко пред да вежбате, сè додека дремката трае околу 30 минути. Дремката може да ги зголеми вашиот фокус и нивото на енергија. Сепак, подолгата дремка може да има токму спротивен ефект: може да се чувствувате повеќе летаргично отколку што се чувствувавте пред да дремнете.

4. Не претерувајте со облеката или не облекувајте многу малку облека

7 работи што треба да престанете да ги правите пред тренинг

Дури и ако вежбате на најстудениот ден во годината, не треба да ставате премногу слоеви облека. Може да се прегреете и да се потите премногу. Потоа, ако надвор е многу ладно, потта брзо ќе испари и вашето тело ќе се разлади.

Спротивно на тоа, кога е многу топло, изберете ткаенини што ќе ѝ овозможат на вашата кожа да дише. Изберете облека што ќе биде пријатна и ладна и ќе ви овозможи слободно да се движите. Исто така, изберете памучни хеланки и блузи затоа што тие најдобро ќе ја апсорбираат потта.

5. Не правете статични истегнувања

7 работи што треба да престанете да ги правите пред тренинг

Како прво, статичните истегнувања може да ги намалат перформансите и негативно да влијаат на брзината на трчање, на времето на реакција и на силата. Плус, ако вашето тело не било претходно загреано, истегнувањето може да доведе до оштетување на мускулите.

Ова не значи дека треба целосно да заборавите на статичните истегнувања. Наместо тоа, направете ги потоа затоа што така ќе имате повеќе придобивки.

6. Не започнувајте да вежбате без претходно да се одморите

7 работи што треба да престанете да ги правите пред тренинг

Деновите за одмор се важни за организмот да може да закрепне. Ова е важен дел од вашиот распоред за вежбање, без оглед на вашиот избор на спорт или нивото на фитнес. Ако ги прескокнете деновите за одмор, тоа може да предизвика прегорување и преголем напор.

Ако си дозволите да се одморите, ќе им дадете шанса на вашите мускули да закрепнат и да зајакнат спречувајќи го заморот. Ќе спиете подобро, ќе се намали ризикот од повреда и ќе се зголемат перформансите.

7. Не пијте кафе

7 работи што треба да престанете да ги правите пред тренинг

Кофеинот е најчестата состојка во додатоците пред тренингот. Може да ви обезбеди енергија и да ви помогне да вежбате повеќе и дури може да ги зајакне мотивацијата и фокусот, но не за долго. Премногу кофеин може да доведе до контракции на дебелото црево, што може да ги зголеми шансите за движење на дебелото црево.

Ова значи дека ќе чувствувате потреба да одите во тоалетот за време на тренингот. Но, ова е само дел од несаканите ефекти бидејќи може да доживеете и немир, несоница, забрзано и/или абнормално чукање на срцето, вознемиреност и зголемен крвен притисок.

Погледнете го овој одличен тренинг на цело тело што трае само 15 минути.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Со пишување може да постигне многу. Никогаш не се откажува од своите соништа.

Поврзани содржини

Остави коментар