7 пијалаци кои ќе ви помогнат да се збогувате со непосакуваната тежина

7 пијалаци кои ќе ви помогнат да се збогувате со непосакуваната тежина

Секој кој држел диета знае колку е тешко да се ослободите од непосакуваните килограми. Но, постои и скратен пат за кој ви се потребни најосновни продукти. Погледнете неколку пијалаци кои ќе ви помогнат да се ослободите од килограмите за многу кратко време.

1. Пијалак од сливи

(1)7-pijalaci-koi-kje-vi-pomognat-da-sezboguvate-so-neposakuvanata-tezhina-kafepauza.mk

Сливите ги отстрануваат токсините, а со тоа го забрзуваат процесот на слабеење. Тие содржат витамин А, калиум, магнезиум и железо и нè одржуваат во форма. Но, немојте да пиете повеќе од 1 чаша од пијалакот, бидејќи сливите се моќни лаксативи.

2. Пијалак со мед и цимет

(2)7-pijalaci-koi-kje-vi-pomognat-da-sezboguvate-so-neposakuvanata-tezhina-kafepauza.mk

Циметот го намалува нивото на шеќер во крвта, помага во дигестијата и го забрзува метаболизмот. Научниците велат дека заменувањето на шеќерот со мед може да го спречи здебелувањето.

3. Пијалак со никулци од пченица

(3)7-pijalaci-koi-kje-vi-pomognat-da-sezboguvate-so-neposakuvanata-tezhina-kafepauza.mk
Чувајте го настрана од сонце и пијте 150 милилитри пред секој оброк. Рецептот треба да има каллив и малку цитрусен вкус. Овој пијалак го забрзува вашиот метаболизам, помага во дигестијата и ги отстранува токсините.

4. Пијалак со лимон и ѓумбир

(4)7-pijalaci-koi-kje-vi-pomognat-da-sezboguvate-so-neposakuvanata-tezhina-kafepauza.mk

Многу нутриционисти сметаат дека ѓумбирот е одличен продукт во борбата против дебелината бидејќи ја намалува подуеноста и го отстранува вишокот течности од телото. Лимоните ги стимулираат бубрезите, го поддржуваат отстранувањето на токсините и ја регулираат дигестијата.

Продолжува на следната страница…


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Студент кој секојдневно се губи низ страниците на некоја книга. Пишувањето и јогата го прават нејзиниот ден целосен.

Поврзани содржини

Остави коментар