5 проверени трикови како да ги изгубите непотребните килограми до дочекот на Новата година

Денес ви откриваме трикови кои проверено работат. Совет плус – секојдневно консумирајте ѓумбир и лимон. Оваа комбинација ја намалува надуеноста, ги топи килограмите и го уништува целулитот. Навистина вреди да се проба!

1-5-provreni-trikovi-kako-da-gi-izgubite-nepotrebnite-kilogrami-do-dochekot-na-novata-godina-www.kafepauza.mk_

1. Едно јаболко дневно

Ако 15 минути пред секој оброк јадете по едно јаболко, потоа со сигурност ќе изедете половина порција помалку. Неодамнешните истражувања покажале дека луѓето кои консумираат јаболко 15 минути пред јадењето, внесуваат 15% помалку калории во текот на јадењето.

2. Научете кога сте сити

Можете да бидете сити, а да не бидете свесни за тоа. Истражувањата покажуваат дека поголемиот дел од луѓето ширум светот не знаат какво е чувството да се биде сит и затоа продолжуваат да јадат. Ако го јадете секој оброк околу 20 минути, побрзо ќе дознаете кога треба да застанете.

3. Исфрлете го „лажниот“ шеќер

Ако чувствувате дека сте постојано гладни, прво треба да ги исфрлите засладувачите. Надополнете ја потребата за слатко со природни шеќери од овошјето.

2-5-provreni-trikovi-kako-da-gi-izgubite-nepotrebnite-kilogrami-do-dochekot-na-novata-godina-www.kafepauza.mk_

4. Внимателно избирајте ги мастите

Можеби ви изгледа дека мастите од вкусниот стек ќе бидат полоши од оние во авокадото, но се лажете. Истражувањата покажуваат дека мастите од јаткастите плодови или билните масла подобро влијаат врз формирањето сало отколку животинската маст.

Заборавете на заразните грицки

Храната која можете да ја изедете без грижа подразбира свеж зеленчук, омлет од белки или пуканки (без сол и масло), а никако чипс или слични грицки.

5. Заменете ги стандардните оброци со поздрави варијанти

Наместо голем сендвич, изедете една половина мал сендвичи, салата како прилог, овошје и испијте шолја чај. Или заменете ги тестенините со морски плодови и зеленчук. Оброците кои се состојат од неколку видови храна со пониско ниво калории изгледаат количински повеќе, па така ќе го залажете својот мозок и ќе останете сити подолго време.

А, доколку сакате трајно да се збогувате со непотребните килограми, тогаш прочитајте ги советите за слабеење од оние кои успеале да се ослободат од вишокот килограми.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Комуникативна, весела, оптимистички настроена. Обожава книги, музика, филм и приказни кои инспирираат. Сака да пие кафе, па макар и сама. Верува во себе и во своите можности, бидејќи кој не се обидел - не успеал!

Поврзани содржини

Остави коментар