5 природни лекови што ќе ги направат линиите на челото помалку видливи

5 природни лекови што ќе ги направат линиите на челото помалку видливи

Брчките на челото може да почнат да се појавуваат поради возраста, повторливите изрази, генетиката и изложувањето на сончева светлина. Иако не можете целосно да се ослободите од брчките на челото, некои природни лекови може да ви помогнат да ги направите помалку видливи. Клучот е да се фокусирате на производите и техниките што може да помогнат во задржување на влажноста и еластичноста на кожата.

1. Банана

5 природни лекови што ќе ги направат линиите на челото помалку видливи

Бананите се одлични за нега на кожата, особено за вашето чело. Содржат витамини и природни масла кои го подобруваат изгледот на кожата. Најдобриот дел е тоа што е прилично лесно да се направи и да се примени. Сè што треба да направите е да изматите 1/4 банана додека не добиете мазна паста.

Потоа, ставете тенок слој на челото и оставете го да отстои 15 до 20 минути. На крајот, само исплакнете го со топла вода и ќе почувствувате дека челото станува помазно и навлажнето.

2. Цитрусно овошје

5 природни лекови што ќе ги направат линиите на челото помалку видливи

Цитрусното овошје е богато со витамини Е и Ц, кои можат да обезбедат дополнителна мазност на вашата кожа и исто така да го подобрат целокупното здравје на кожата. Иако можете директно да го нанесете овошјето на челото и да го оставите да отстои 10 минути пред да го исплакнете, постои едноставна маска што веројатно ќе ви даде подобри резултати.

Во сад, додаjте 60 мл свеж сок од портокал и додајте брашно, онолку колку што ви е потребно за да направите кремаста паста. Нанесете ја на челото и оставете ја да отстои 20 минути пред да ја исплакнете со топла вода.

3. Природни масла

5 природни лекови што ќе ги направат линиите на челото помалку видливи

Кокосовото и маслиновото масло ја навлажнуваат кожата и ја подобруваат еластичноста на кожата. Сувата кожа не е доволно еластична, што ги прави брчките повидливи. Кога ќе се фокусирате на навлажнување на челото, кожата може да стане поеластична.

Нанесете маслиново или кокосово масло пред спиење, веднаш откако ќе го измиете лицето. Нанесете го маслото директно на брчките на челото и масирајте го додека кожата не стане мрсна. Ако сакате, можете да направите мешавина од двете масла.

4. Белки од јајца

5 природни лекови што ќе ги направат линиите на челото помалку видливи

Белките може да придонесат за подобрување на изгледот на кожата на челото. Сепак, наместо само да нанесете белка од јајце, можете да ја измешате со мед бидејќи оваа маска ќе ви помогне да ги намалите брчките на челото.

Во сад измешајте 1 лажица мед со 1 белка од јајце. Нанесете ја смесата на челото (па дури и на целото лице и на вратот). Оставете ја да стои 15 минути пред да ја исплакнете со ладна вода.

5. Вежби за чело

5 природни лекови што ќе ги направат линиите на челото помалку видливи

Вежбите за мускулите на челото ќе ги намалат брчките и ќе ги коригираат свиснатите очни капаци. Еве како да го направите тоа:

  • Ставете ги рацете во форма на „C“ на очите, како да сакате да ги држите очите отворени. Држете ги показалците на веѓите, а палците во близина на носот, над ноздрите.
  • Притиснете настрана и надолу, отворете ги градите и завртете ги рамената.
  • Отворете ги широко очите и држете 5 секунди. Притиснете ги показалците за да спречите движење на веѓите.
  • Трепнете 5 пати и затворете ги очите. Опуштете се 5 секунди и повторете уште 2 пати.

Погледнете ги овие 7 секојдневни навики што ги уништуваат вашите нокти.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Со пишување може да постигне многу. Никогаш не се откажува од своите соништа.

Поврзани содржини

Остави коментар