35 нешта од кои вреди да се откажете во животот

Кога човекот престанува да трага по погрешните работи во животот, им дава шанса на добрите да се појават. Запомнете, грешките нè прават луѓе, неуспесите ни помагаат да созрееме, надежта ни дава кураж да продолжиме, а љубовта причина да живееме. Продолжете да учите, љубите и да уживате живеејќи. Никогаш не откажувајте се од себеси, но затоа…

35 нешта од кои вреди да се откажете во животот

1. Откажете се од обидите да бидете совршени.
2. Откажете се од споредувањето со другите.
3. Откажете се од живеењето во минатото.
4. Откажете се од грижењето за иднината.
5. Откажете се од љубомората.
6. Откажете се од непреземање иницијатива.
7. Откажете се од лажењето.
8. Откажете се од обидите да бидете безгрешни.
9. Откажете се од фразата „Не можам“.
10. Откажете се од мислата дека не сте спремни.

35 нешта од кои вреди да се откажете во животот

11. Откажете се од поставување мали цели за себе.
12. Откажете се од обидите сè да правите сами.
13. Откажете се од купување работи кои не ви се потребни.
14. Откажете се од обвинување на другите за вашите проблеми.
15. Откажете се од навиката да правите од мравка слон.
16. Откажете се од живеењето за да ги исполните очекувањата на другите.
17. Откажете се од ветувањата кои не можете да ги исполните.
18. Откажете се од прикривањето на мислите и чувствата.
19. Откажете се од избегнување на промените.
20. Откажете се од врската во која не уживате.

35 нешта од кои вреди да се откажете во животот

21. Откажете се од мрзеливиот и неспортски живот.
22. Откажете се од брзата и нездрава храна.
23. Откажете се од потребата се да претворите во драма.
24. Откажете се од срамот.
25. Откажете се од грижата што мислат другите за вас.
26. Откажете се од обидите да контролирате сè во животот.
27. Откажете се од повторување на грешките.
28. Откажете се од помислата дека другите се посреќни од вас.
29. Откажете се од размислување за тоа што би можело да се случи.
30. Откажете се од градење кариера во која не се пронаоѓате.
31. Откажете се од мислењето за работите кои ги немате во животот.
32. Откажете се од недовербата во другите.
33. Откажете се од обидите да бидете тоа што не сте.
34. Откажете се од обидите да не преземате ризик.
35. Откажете се од потиснувањето на вашите желби и потреби.

 


Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Дипломиран новинар со широк спектар на интереси. Љубител на ТВ серии, фудбал и Цедевита. Статистичар по природа и страстен фан на Јувентус и Роџер Федерер.

Поврзани содржини

 1. ... Reply

  Ех..лесно е да се каже…

 2. strmkd Reply

  ela napravi go ! 😀

 3. Име Reply

  e ovoa ako go napravi barem eden ja ke bidam vtoriot xaxaxaxaxa

 4. Vancho Reply

  Gitla be, quiteri edni! XD Problemot so postov e toa sto se koristi “Otkazi se”, pa kolku i da e dobronamerna mislata, koa se spomnuva otkazuvanje voopsto ne se postignuva pozitiven efekt. Gramatika, drugari i drugarici, koristete pozitivni glagoli!

  • smolski Reply

   jas ne gi otkazav cigarite samo ne sakam da pusam 🙂
   kaa ke sakam pak ke si zapalam !
   licno smetam deka “otkazi se” e problem vo ovoj post

 5. Даниела Reply

  Јас се имам откажано од повеќето од овие работи, ако не од сите 35. Не дека некој ми го рекол тоа или ме советувал, туку бидејќи сама сфатив дека си штетам самата на себе и едно по едно се случија тие промени, ни јас не знам како.
  Само знам дека не можеш тоа да го направиш бидејќи така треба или така ти велат, само кога ти ќе си спремен.

  • Kolumbo Reply

   Браво! За сите други кои не успеале или не пробале нека ги охрабри ова.
   А не верувам дека секој човек не може барем од некои од споменатите ставови и навики да се откаже!
   Добро е што е се спомнува откажување – првин чистење простор па нормалноживеење

  • goran Reply

   se soglasuvam sve se moze ako se saka no treba vreme

 6. -.-' Reply

  Bullshit E OVA!

 7. jas Reply

  otkazi se ti od vaki postovi ili podobro bi bilo otkazi se od internet 🙂

 8. anna Reply

  mnogu zamarate so slikite. na ovaa statija ste stavile 3 sliki. preterizam

 9. samo dobra zleba Reply

  Zatoa ke si ja zemete najgolemata vistinska tajna na svetot od nice dimovski tamu e pojasneto mnogu podobro…

 10. koljo Reply

  u prevod otkazi se od site dvigateli vo zivotot…umri

 11. maja Reply

  ako se potrudish kje uspejsh se so se saka se moze 🙂

 12. JASss Reply

  predposlednoto NE MI SE SVIGA !

 13. zivot Reply

  preubava statija!fala mnogu!

 14. пепи Reply

  Ех па само да беше вака,човекот би бил непогрешлив,светот иделано место за живеење и животот не би бил интересен

 15. asdf Reply

  17. Откажете се од ветувањата кои не можете да ги исполните.

  ??? Ne vetuvaj ako ne si u sostojba da ispolnis. Kolku los bezmislen sovet.

 16. hiho Reply

  i od koga ke go napravis seto ova sto treba da pravis ? da sedis na internet i da cekas da ti kazat sto treba sledno 😀 poglupo nesto od toa nekoj da ti kaze sto da pravis i toa na internet ne sum videl …

 17. hehehe Reply

  ako se otkazes od ljubomorata treba da se otkazes i od toa nekogo da sakas, bidejki onoj sto ne e ljubomoren toj ne saka vistinski

 18. Naj golemata glupost ! ako se odkazis od se ova so ke te motivira vo zivotot ne mi e jasno?

 19. Blagojce Reply

  neka frli prv kamen toj sto go moze ova :)))))

 20. Jule Reply

  абе будали,овде пишува „35 нешта од кои вреди да се откажете во животот“ !!! .. ЗА КОИ ВРЕДИ. А од овие работи ќе се откаже само оној кој ќе го одбере вистинскиот пат кон среќата. 😉

 21. Мона Reply

  хаха повеќето коментари ви се ств смешни и прости… статијава е баш супер! Се согласувам потполно во се, а исто така и со коментарот на Јуле. 🙂

 22. Edna Reply

  znaci komentarite me cudat, pa zoshto tolku pesimizam i naoganje mani vo se. Ako mislite deka se bez vrska zoshto gi citate voopshto. Ako vi smeta netot otkazete se od nego ne zamarajte so besmisleni komentari. Ako ti se svigja komentiraj ako ne ima malo kopce x na sekoj tab i nikomu nishto. Nekoj se potrudil da vi gi posoci negativnite raboti , pa natamu e vashe. I toa so slikite, ma daj nemoj, preterizam, tvojot komentar e preterizam, za da se ukolopish so drugite negativci. Ne bidete tolkavi namkori . Na se neshto da se komentira samo negativno. Stavrno nema potreba. Inaku bravo za postot i prodolzete i ponatamu so isto tempo. Peace

  • goran Reply

   sve se moze ako se saka no nekoi raboti treba da sozreat sami

 23. Vodolija Reply

  И најбитно: Откажи се од разочарувањето !

 24. ccccccccc Reply

  i od so ke ziveeme..ako se odkazeme od se

 25. ТРЕНДАФИЛКА Reply

  ОВА СЕ ПРАВИЛА ЗА ПОЦИТ СЕКОЈА ЦЕСТ КАМО СИЛА ВОЛЈА НАСАТА ПОТСВЕСТ ДА РАБОТИ СПОРЕД НИФ САМО БЕЗНАДЕЗНИТЕ МОЗАТ ДА СЕ ПРОТИВАТ ЗОСТО НЕМ ААТ МОК И СИЛА ДА ГИ ПОЦИТУВААТ СИТЕ ТРЕБА ДА ТЕЗНЕЕМЕ СТО Е МОЗНО ПОВЕКЕ ДА ГИ ПРИМЕНУВАМЕ ЗА НАСЕ ПОДОБРО УТРЕ

 26. TRENDAFILKA Reply

  PRAVILATA SE ODLICNI KAMO NASATA POTSVEST DA JA NASOCIME KON SEKOJDNEVNA NIVNA PRIMENA ZA NASETO PODOBRO UTRE DA IMAME VERBA VO SEBE DA SE VODIME OD POZITIVNI MISLI BEZ LUBOMORA OMRAZA I SLICNO POTOCNO DA ZIVEEME SPORED UMNITE PRAVILA KAZANI OD UMEN COVEK BEZ DA GO OSPORUVAME ONA STO OCIGLEDNO NE VODI DO CELTA ZA PODOBAR ZIVOT ,I POSEBNO NE TREBA DA PLUKAME NI SO ZBOROVI ZA DA OSPORIME NESTO STO ZA NAS E LOSO NO ZA MNOGU OD NAS E DOBRO

 27. NicimIzazvan Reply

  Jas od site ovie raboti se otkazuvam koga ke vlezam vo kafana

Остави коментар