3 трикови за чистење со памук

Убавината е во тоа кога на обичното ќе му најдеме необична примена, нели? Еве како да ги примените топчињата од памук за одржување на свежината и чистотата во вашиот дом:

3 трикови за чистење со памук

Освежувач на воздухот

Земете едно топче памук и натопете го во омилениот парфем, ваш или на партнерот. Памукчето ставете го во ќесата од правосмукалката. Така, како што ќе чистите ќе се испушта пријатен мирис од парфемот и ќе се распространува низ просторот.

Освежувач во фрижидерот

Фрижидерот честопати мириса на некои силни ароми од јадења. Натопете едно топче памук во екстракт од ванила и ставете го на вратата од фрижидерот. Така, тој ќе врши улога на дезодоранс и ќе шири пријатна миризба во фрижидерот.

Со памук против мувлата

Во бањата секогаш има тешко достапни ќошиња кои не се чистат така лесно. Натопете неколку топчиња памук во избелувач и поставете ги на тешко достапните места за чистење. Оставете го белилото да делува неколку часа и потоа поминете со топла вода.

 


Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот

Поврзани содржини

Остави коментар