25 нешта кои треба да престанете да си ги правите себеси

25 нешта кои треба да престанете да си ги правите себеси

Никој не може да се врати назад во времето и да има нов почеток, но секој од нас може да почне денеска и да стави нов крај. Престанете да живеете во минатото и да жалите за грешките и загубените нешта кои ве потиснуваат надолу. Ослободете се од стресот и започнете подобар живот. Ова се 25 чекори како да го започнете процесот на трансформација.

25 нешта кои треба да престанете да си ги правите себеси

1. Престанете да го поминувате вашето време со погрешни луѓе.

2. Не бегајте од вашите проблеми.

3. Време е да прекинете да се лажете себеси.

4. Вашите потреби нека не чекаат последни во ред.

5. Не обидувајте се да бидете некој што не сте.

6. Доста живеете во минатото.

7. Не плашете се од правењето грешки.

8. Престанете да се обвинувате за грешки од минатото.

9. Не обидувајте се да ја купите среќата со пари.

10. Безделничењето не е решение.

11. Престанете да мислите дека не сте спремни.

12. Не впуштајте се во врска поради погрешни причини.

13. Не натпреварувајте се со останатите луѓе.

14. Престанете да им љубоморите на другите.

15. Престанете да се жалите и самосожалувате.

16. Не завидувајте никому.

17. Не дозволувајте некој друг да ве спушти на негово ниво.

18. Не губете време оправдувајќи се пред другите.

19. Пронајдете ја убавината во малите нешта.

20. Не обидувајте се да ги направите работите перфектни.

21. Не однесувајте се како да е сè во ред кога не е.

22. Не обвинувајте ги другите за вашите проблеми.

23. Престанете премногу да се грижите.

24. Не фокусирајте се на нешто кое не сакате да се случи.

25. Не бидете неблагодарни.

 


Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Дипломиран новинар со широк спектар на интереси. Љубител на ТВ серии, фудбал и Цедевита. Статистичар по природа и страстен фан на Јувентус и Роџер Федерер.

Поврзани содржини

 1. Смајли Reply

  со 21 најмногу се согласувам!

 2. Бојана Reply

  Никој не е совршен и повеќето проблеми сами си ги правиме… би сакала сакала најмногу од 18 да се отарасам

 3. Михајло Reply

  7 сите ги негира.

 4. ditka Reply

  ditka 17 e najjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjj

 5. gorjan Reply

  pokraj tolku licemeri alal da im e na onie koi mozat!

 6. berber Reply

  se samo ne doreceni poluvstinski misli i idei!!!!

 7. maca Reply

  bi sakala ovie raboti da ne gi dozivuvam pravam i ostanatite raboti 🙁

Остави коментар