19 растенија и зеленчуци што можете да ги одгледувате само во чаша вода

19 растенија и зеленчуци што можете да ги одгледувате само во чаша вода

Растенијата можат да го направат домот многу поудобно место. Но, не сите луѓе се доволно трпеливи за да им ја пружат потребната грижа на растенијата. Дали знаевте дека има растенија што можете да ги одгледувате многу лесно, па дури и без почва? Погледне за кои станува збор.

1. Лук

19 растенија и зеленчуци што можете да ги одгледувате само во чаша вода

Ако ставите чешниња лук во вода, по некое време тие ќе изртат. Зелените листови што ќе се појават се јадат и можете да ги додадете во салата.

2. Кинеска зелка

19 растенија и зеленчуци што можете да ги одгледувате само во чаша вода

На кинеската зелка можат да ѝ пораснат нови листови дури и ако е останат само долниот дел. Поставете го долниот дел во сад со малку вода и листовите ќе почнат да растат од средината.

3. Млад кромид

19 растенија и зеленчуци што можете да ги одгледувате само во чаша вода

Сè што ви е потребно е чаша, вода и млад кромид за да имате бесконечна залиха од овој зеленчук. Отстранете го зелениот дел, а долниот дел од кромидот ставете го во сад со вода.

4. Моркови

19 растенија и зеленчуци што можете да ги одгледувате само во чаша вода

Листовите на морковите растат многу брзо ако ги ставите во плиток сад со вода. И овој дел од морковот се јаде и можете да го додадете во салата или да го измешате со мед.

5. Праз

19 растенија и зеленчуци што можете да ги одгледувате само во чаша вода

Од долниот дел на празот оставете околу 5 центиметри и ставете го во сад со вода.

6. Нане

19 растенија и зеленчуци што можете да ги одгледувате само во чаша вода

Нането е одличен додаток за чај, слатки и разни сосови, а е навистина лесно да го одгледувате дома. Сè што треба да направите е да ги ставите неговите корења во вода.

Продолжува на следната страница


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Студент кој секојдневно се губи низ страниците на некоја книга. Пишувањето и јогата го прават нејзиниот ден целосен.

Поврзани содржини

Остави коментар