18 тајни што треба да ги знае секоја жена за подобар секс

Направивте романтична атмосфера. Ја заклучивте вратата од спалната соба. Му пративте на партнерот неколку флертувачки погледи. Бадемите, јагодите и морските плодови беа дел од вашата романтична вечера. Секоја жена треба да ги знае тајните за подобар секс. Еве кои се тие:

1. Секоја жена има омилена секс позиција. Најдете ја вашата.

18 тајни што треба да ги знае секоја жена за подобар сексПронајдете ја онаа секс позиција која секој пат гарантирано ќе ве одведе до оргазам.

2. Таа позиција може да се менува.

18 тајни што треба да ги знае секоја жена за подобар сексПрофесор Мери Џејн Минкин вели: „Она кон што се стремите и двајцата, физички и емоционално, честопати се менува“. Обрнете внимание на она што вас ви се допаѓа и прилагодете го на некој нов и нормален начин.

3. Додека имате секс, тој не ги забележува маните на вашето тело.

18 тајни што треба да ги знае секоја жена за подобар сексСекс терапевтот Ијан Кернер вели: „Мажот за време на сексуалниот акт доживува ментална експлозија од емоции, во која не ни размислува дали партнерката има целулит или е полничка“.

4. Сексот на чист, мек и удобен кревет е потценет.

18 тајни што треба да ги знае секоја жена за подобар секс

5. Свеќите можеби се клише, но навистина дејствуваат романтично.

18 тајни што треба да ги знае секоја жена за подобар секс

6. Другите немаат повеќе и подобар секс од вас.

18 тајни што треба да ги знае секоја жена за подобар сексНе споредувајте се со пријателките за тоа колку тие имаат секс во текот на неделата. Прецизна бројка по која треба да се водите, нема. Најважно е колку ви е вам доволно.

7. Побарајте го она што сакате да го добиете. Вреди да се пресрамите.

18 тајни што треба да ги знае секоја жена за подобар секс

8. Потребен е преоден момент за да имате секс.

18 тајни што треба да ги знае секоја жена за подобар сексСекој во вашето семејство сака да му посветите внимание – родителите, партнерот, децата. Да претпоставиме дека сте имале напорен и тежок ден на работа. Не очекувајте дека веднаш ќе ви дојде моментот за секс. Ви треба опуштање и релаксација.

9. Колку повеќе секс, толку поголема желба за секс.

18 тајни што треба да ги знае секоја жена за подобар сексЗа жал, и спротивното е точно. Колку подолго сте без секс, толку повеќе заборавате колку е добро да се има.

10. Не грижете се премногу дали ќе доживеете оргазам.

18 тајни што треба да ги знае секоја жена за подобар сексКога ќе го фатите мозокот како размислува: „Ова не е тоа. Што не е во ред со мене?“, веднаш оттргнете ги тие мисли. Запомнете, треба да чувствувате, а не да размислувате во кревет.

11. Планираниот секс може да биде подобар од спонтаниот.

18 тајни што треба да ги знае секоја жена за подобар сексИсчекувањето може да биде како предигра. Размислете за тоа.

12. Тој не очекува од вас да знаете интересни, секси техники.

18 тајни што треба да ги знае секоја жена за подобар сексИма многу начини како партерот може да постигне оргазам. Кога партнерката ќе обрне внимание на неговите реакции за време на сексуалниот чин, тој нема да има никакви поплаки.

13. Понекогаш, телото навистина сака одмор и добар сон.

18 тајни што треба да ги знае секоја жена за подобар секс

14. Но, понекогаш едноставно треба да решите да го направите „тоа“.

18 тајни што треба да ги знае секоја жена за подобар секс

15. Болката за време на сексуалниот однос не е нешто нормално.

18 тајни што треба да ги знае секоја жена за подобар сексАко почувствувате напор и нелагодност за време на сексот, тоа значи дека сте напнати, не сте опуштени и дека предиграта не била доволно добра.

16. Прифатете ги секс-играчките.

18 тајни што треба да ги знае секоја жена за подобар сексСекс-играчките може да го направат чинот поинтересен и забавен. Ако ништо друго, барем пробајте.

17. По сексот се познава неговата љубов спрема вас.

18 тајни што треба да ги знае секоја жена за подобар сексЖените сакаат да чувствуваат емоции пред да имаат секс, додека за мажите сексот е начин да ги почувствуваат и покажат таквите емоции. Па, следниот пат кога вашиот партнер ќе сака да имате секс откако претходно сте се карале, тоа значи дека тој ви дава понуда за смирување и е негов начин да ви покаже дека ве сака.

18. Сексот станува подобар како што одминуваат годините.

18 тајни што треба да ги знае секоја жена за подобар секс

…или со пракса, со текот на времето, со друг партнер или со сè од ова. Иднината изгледа весело.


Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.

За авторот

Поврзани содржини

Остави коментар