18 работи кои среќните луѓе НЕ ги прават

18 работи кои среќните луѓе НЕ ги прават

Сите сме во потрага по среќата, но мал е бројот на оние кои навистина ја живеат и го знаат нејзиното значење. Иако среќата е субјективна, сепак ова се некои од работите кои среќните луѓе не ги прават.

18 работи што среќните луѓе не ги прават

1. Не се грижат што другите мислат за нив.

2. Не им се потребни комплиментите на другите за да докажат што постигнале.

3. Среќата не им зависи од другите луѓе или од материјалните добра.

4. Не размислуваат за минатото.

5. Не се сосредоточуваат само на лошите страни кај луѓето.

6. Не мислат дека плашењето е лошо.

7. Секогаш се искрени за своите чувства спрема другите, а и спрема себеси.

8. Немаат потреба да бидат центар на внимание.

9. Не се споредуваат со другите.

18 работи што среќните луѓе не ги прават

10. Не се плашат од пораз.

11. Ги оттргнуваат сите депресивни влијанија.

12. Не се потпираат многу на надворешните фактори.

13. Не им пречи кога немаат контрола врз она што се случува.

14. Сметаат дека ништо не им недостига.

15. Не мислат дека смеењето значи несериозност.

16. Никогаш не ги земаат нештата здраво за готово.

17. Никогаш не им пречи она што го имаат да го споделат со другите.

18. Не се грижат премногу за иднината.

 


Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Дипломиран преведувач и толкувач. Непоправлив перфекционист. Љубопитна, интуитивна и насмеана. Ја сака уметноста и културниот живот. Идеалист. Верува во астрологија, убаво утринско кафе и позитивно размислување.

Поврзани содржини

Остави коментар