15 мудрости од таткото на мотивацијата: Не го привлекувате она што го сакате, туку она што сте!

Вејн Дајер е мотивациски говорник, терапевт и автор кој многумина го сметаат за „татко на мотивацијата“. Неговите животни лекции во себе кријат големи мудрости кои секој човек вреди да ги научи и применува. Прочитајте ги неговите мудри зборови кои ќе ви го променат погледот кон светот и начинот на живот…

15 мудрости од таткото на мотивацијата: Не го привлекувате она што го сакате, туку она што сте!

1. Соработката е поважна од натпреварувањето

„Ако постојано сте во брзање и се обидувате да престигнете некого или пак туѓите резултати претставуваат мотивација за вас, тоа значи дека таа личност има контрола врз вас.“

Усовршувајте се толку многу што нема да имате време да се споредувате и натпреварувате со другите. Сите треба да работиме заедно, бидејќи чувството на разделеност само нѐ прави послаби и ни предизвикува болка и страдање.

2. Ако ги сакате луѓето, тогаш немојте да се обидувате да ги промените

„Љубовта значи способност и подготвеност да им дозволите на луѓето кои ви значат да бидат она што се, без никакво инсистирање на вашето лично задоволство.“

Кога сакате некого, го сакате поради она што е, без да ја наметнувате вашата волја и без постојани обиди да го промените.

3. Незнаењето не е благослов

„Највисоката форма на незнаење е кога ќе одбиете нешто за кое не знаете апсолутно ништо.“

Дозволете си себеси секој ден да го проширувате вашиот ум по малку. Престанете да ги етикетирате другите и ќе бидете посреќни. Ако постојано им велите „Не“ на необичните идеи, случувања и луѓе, како очекувате да напредувате во животот? Пробувајте нови работи во животот и ако пронајдете нешто што ќе ве направи посреќни, држете се до него. Ако налетате на нешто што има негативно влијание на вас, само ослободете се од него.

4. Вие не сте жртви на овој свет

„Кармата на луѓето зависи од тоа како се однесуваат со вас, но вашата карма зависи од тоа како реагирате вие на туѓото однесување.“

Кога изговарате речиници од типот „Ти ме излудуваш“, „Оваа ситуација ме вознемирува, не можам да поверува дека се однесуваш вака“ и слично, вие играте улога на жртва. Преземете одговорност за сопствените мисли, чувства и постапки. На тој начин, нема да им давате моќ на надворешните сили кои не можете да ги контролирате. Ако нешто негативно ви застане на патот, вие треба да застанете и наместо да реагирате, треба дадете одговор. Така нема да бидете жртва, туку личност која е свесна за внатрешната сила и моќ што ги поседува.

5. Пронајдете се во самотијата

„Не можете да бидете осамени, ако ја сакате личноста со која сте сами.“

Ако се чувствувате пријатно во своја кожа и ако навистина се сакате себеси, нема да се плашите да поминете некое време сами. Ќе уживате во времето за себе исто толку колку што уживате кога сте опкружени со луѓето кои ги сакате.

15 мудрости од таткото на мотивацијата: Не го привлекувате она што го сакате, туку она што сте!

6. Одбивањето ве прави посилни

„Бидете им благодарни на сите луѓе кои ви кажале НЕ. Поради нив, вие сте успеале сѐ да постигнете сами.“

Ако имате верба и ако ги слушате вашето срце и интуиција, секогаш ќе знаете каде одите и што да правите со животот. Без оглед на тоа колку врати ќе ви се затворат, вие нема да се откажете и да го прифатите одбивањето, бидејќи тоа ќе ве направи посилни и подобри, а не поогорчени.

7. Не можете да добиете самопочит од другите луѓе

„Самопочитта не може да ви биде потврдена од другите луѓе. Вие вредите, затоа што вие така велите. Ако вашата вредност зависи од другите, тогаш тоа е нивна вредност.“

Доколку постојано барате одобрување и потврдување од другите, никогаш нема да бидете среќни. Сите сме различни и сите ги гледаме работите на различен начин, но вашата репутација е нешто што не можете да го контролирате. Вашата репутација не е во ваши раце и затоа престанете да им угодувате на сите околу вас и почнете да си угодувате самите себеси. Вие сте најважната личност во вашиот живот и ако не сте задоволни со тоа што сте, мали се шансите дека другите луѓе ќе уживаат во ваше друштво.

Продолжете на следната страница за да ги прочитате и останатите мудрости…


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Писателот во нејзината глава вели: Дај ми англиска книжевност. Дај ми урбан апсурд и егзистенцијализам. Дај ми мистерии за човечката психа. Дај ми театар и џез како терапија.

Поврзани содржини

Остави коментар