14 симптоми на топлотен удар на кои треба да обрнете внимание

14 симптоми на топлотен удар на кои треба да обрнете внимание

Летото е одлично за да поминувате време надвор – пливање, кампување, уживање на плажа… И иако изгледа дека есента само што не дошла, сè уште нè очекуваат навистина топли денови. Поминувањето време на сонце може да биде забавно, но топлото време може да предизвика топлотен удар, состојба која понекогаш е смртоносна. Кога температурите се над 32 степени, а влажноста над 60%, потребно е да преземете неколку мерки за да го избегнете топлотниот удар. Избегнувајте да излегувате во најтоплиот дел од денот (најчесто од 12 до 16 часот), носете широка облека со светла боја и шапка и пијте многу течности. И се разбира, обрнете внимание на следниве симптоми.

1. Главоболка

14 симптоми на топлотен удар на кои треба да обрнете внимание

По долг ден на сонце можно е да почувствувате главоболка. Пиењето многу течности без кофеин и алкохол може да ви помогне да ги спречите болестите поврзани со топлината.

2. Вртоглавица

14 симптоми на топлотен удар на кои треба да обрнете внимание

Вртоглавицата е чест симптом за топлотен удар. Престанете со секоја активност и преместете се на постудено место ако чувствувате вртоглавица. Ако не можете да најдете постудено место, најдобро е да седнете и да одморите под сенка. Соблечете го вишокот облека и обидете се да се разладите на кој било начин.

3. Претерано или премалку потење

14 симптоми на топлотен удар на кои треба да обрнете внимание

Потењето е систем за разладување на телото. Ако имате топлотен удар, вашата кожа ќе биде топла и сува. Но ако топлотниот удар е резултат од претерано вежбање, кожата може да биде или сува или малку влажна. Секогаш носете широка облека кога вежбате надвор на топло време. Ако се потите премногу или воопшто не се потите и покрај тоа што ви е топло, застанете под сенка и пијте течности.

4. Црвена кожа

14 симптоми на топлотен удар на кои треба да обрнете внимание

Ако вашата кожа стане црвена и топла, телото се обидува да се излади со тоа што ја насочува крвта кон кожата. Најдобро е да направите студена купка или да отидете на ургентно ако состојбата не се нормализира по еден час.

5. Брзо чукање на срцето

14 симптоми на топлотен удар на кои треба да обрнете внимание

Брзото чукање на срцето е уште еден знак дека вашето тело пумпа екстра крв за да ја излади кожата.

6. Брзо, плитко дишење

14 симптоми на топлотен удар на кои треба да обрнете внимание

Плиткото и брзо дишење може да биде знак за топлотен удар. Ризикот за топлотен удар се зголемува ако земате одредени лекови или страдате од некоја хронична болест. Консултирајте се со вашиот лекар за мерките што треба да ги преземете.

7. Збунетост и дезориентација

14 симптоми на топлотен удар на кои треба да обрнете внимание

Секоја промена на менталното однесување може да биде знак за топлотен удар. Ако некој се сочува со збунетост, направете што било за да го разладите.

Продолжува на следната страница


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Студент кој секојдневно се губи низ страниците на некоја книга. Пишувањето и јогата го прават нејзиниот ден целосен.

Поврзани содржини

Остави коментар