13 комбинации на храна кои ќе ви помогнат во слабеењето

13 комбинации на храна кои ќе ви помогнат во слабеењето

Дали го менувате начинот на исхрана за да го добиете посакуваното летно тело? Дали знаете дека одредени комбинации на храна можат да ви помогнат во тоа? Никој не сака рестрикции кога станува збор за слабеење и секој одвреме-навреме мами додека држи диета. Овие комбинации на храна ќе ве заситат, а истовремено ќе ви помогнат да ги согорите масните наслаги.

1. Овес и путер од кикиритки

13 комбинации на храна кои ќе ви помогнат во слабеењето

Овесот е еден од најздравите зрнести плодови. Не само што нема глутен, туку е и одличен извор на витамини, минерали, хранливи влакна и антиоксиданси. Хранливите влакна што ги содржи го намалуваат холестеролот и нивото на шеќер во крвта и даваат чувство на ситост.

Путерот од кикиритки е околу 25% протеини, па тој е одличен растителен извор на протеини. Покрај тоа има малку јаглехидрати и многу здрави масти. Ова го прави одличен за луѓе со дијабетес тип 2 и оние што внесуваат малку јаглехидрати.

2. Моркови и путер од сусам

13 комбинации на храна кои ќе ви помогнат во слабеењето

Морковите имаат само 10% јаглехидрати и содржат скроб, хранливи влакна и едноставни шеќери. Покрај тоа тие се одличен извор на витамин А, неколку Б витамини, витамин К и калиум.

Путерот од сусам исто така е богат со многу витамини и минерали. И тој е добар растителен извор на протеини што го прави погоден за вегани и вегетаријанци. Хранливите влакна во путерот од сусам го намалуваат бројот на внесени калории, со тоа поттикнувајќи го слабеењето.

3. Спанаќ, јаболка и ѓумбир

13 комбинации на храна кои ќе ви помогнат во слабеењето

Спанаќот има малку јаглехидрати, но многу хранливи влакна, каротеноиди, витамин Ц, витамин К, фолна киселина, железо и калциум. Покрај тоа помага во регулирањето на крвниот притисок.

Јаболката се 85% вода, па имаат мал број калории. Тие се богати со хранливи влакна кои го намалуваат апетитот. Исто така тие помагаат во контролирањето на шеќерот во крвта, ја подобруваат функцијата на мозокот и го намалуваат и ризикот од рак.

Наводно ѓумбирот го поттикнува празнењето на стомакот, а ова е одлично за луѓето што имаат проблеми со дигестијата.

4. Смокви и бразилски ореви

13 комбинации на храна кои ќе ви помогнат во слабеењето

Смоквите имаат малку калории и немаат масти, па се совршена замена за нездравите ужини. Богати се со хранливи влакна и антиоксиданси.

Бразилските ореви го намалуваат холестеролот. Тие се добар извор на антиоксиданси кои го подобруваат имунитетот и метаболизмот. Честото консумирање може да ви помогне во слабеењето бидејќи ќе се чувствувате сито.

5. Ананас и сок од лимета

13 комбинации на храна кои ќе ви помогнат во слабеењето

Ананасот има малку калории и многу вода, па ова го прави совршен за слабеење. Богат е со хранливи влакна кои го подобруваат варењето на храната.

Лиметата има неколку корисни хранливи материи кои ја намалуваат телесната тежина и консумирањето храна. Бидејќи содржи цитрична киселина, го забрзува согорувањето на мастите поефикасно од другата храна.

6. Јајца и авокадо

13 комбинации на храна кои ќе ви помогнат во слабеењето

Јајцата се полни со протеини и даваат чувство на ситост. Тие даваат енергија и го задоволуваат гладот. Одлични се за здрава исхрана со малку калории.

Авокадата имаат многу хранливи материи и помагаат во одржувањето на телесната тежина.

Продолжува на следната страница…


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Студент кој секојдневно се губи низ страниците на некоја книга. Пишувањето и јогата го прават нејзиниот ден целосен.

Поврзани содржини

Остави коментар