12 одлични трикови за на плажа кои ќе ви се најдат ова лето

12 одлични трикови за на плажа кои ќе ви се најдат ова лето

Кога зборуваме за летото често мислиме на жежок песок, студена морска вода и добар тен. Но, непријатностите се случуваат и на плажата, а некои од нив навистина може да ви го расипат одморот. Па, погледнете ги овие 12 трикови кои ќе го направат вашиот одмор пријатен, безбеден и забавен.

1. Песок на стапалата

Поради песокот што се лепи на стапалата, може да биде вистински предизвик да ги облечете чевлите после денот поминат на плажа. За да го избегнете ова, користете бебешка пудра. Ставете пудра на некоја крпа или заврзете ја. Кога ќе бидете подготвени за одење дома, истријте ги нозете со крпата. Пудрата ќе ја апсорбира целата влажност од стапалата, па целиот песок лесно ќе се отстрани.

2. Не ги губете клучевите од автомобилот

За да не ги носите клучевите на плажата и да ризикувате да ви се изгубат во песокот, сокријте ги зад гумата на вашиот автомобил. Земете некое растение со подолго стебло и заврзете го на клучевите и прикачете ги зад гумата.

3. Заштитете ги вредните работи

Кога сте на плажа, многу често нема каде да ги оставите вашите вредни работи. А воопшто не е добро да ги оставате така без некој да ги надгледува. За да ги заштитите, ставете ги вашите клучеви, телефон, пари и слично во пелена, или пак во долната облека. Овие предмети се непривлечни за крадците, тие нема ни да ги допрат.

4. Избегнете ги главоболките

Промената на притисокот кога нуркате под вода може да предизвика главоболки. За среќа, има начин да го спречите ова. Пред да нурнете затнете го вашиот нос, затворете ја устата и направете притисок околу 10 секунди. Потоа вдишете длабоко и повторете уште 2 пати. Вашето тело ќе се прилагоди на новиот притисок и ќе ја избегнете главоболката.

5. Одржете го телефонот сув

За да го заштитите телефонот од влага и песок, ставете го во ќесе со патент. Со помош на сламка отстранете го воздухот и ќе имате целосно водоотпорна маска.

6. Ако ви се затнат ушите…

Ако ја извадивте целата вода од ушите, но сè уште имате чувство дека ви се затнати, треба да го вратите природниот притисок на вашето внатрешно уво. Земете балон, затнете го носот и бавно почнете да дувате во него. За време на овој процес ќе слушнете како нешто „клика“ во вашите уши, а тоа е знак дека притисокот е вратен во нормала.

Продолжува на следната страница…


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Студент кој секојдневно се губи низ страниците на некоја книга. Пишувањето и јогата го прават нејзиниот ден целосен.

Поврзани содржини

Остави коментар