10 златни правила за возење во јавен превоз

Сите ги знаеме, но ретко ги почитуваме…

1. Употребувајте дезодоранс и освежувач за уста!

10 златни правила за возење во јавен превоз

2. Не јадете храна со силен вкус (туна, јајца, хамбургер) или храна која се распаѓа по подот и по вашата облека.

10 златни правила за возење во јавен превоз

3. Станете од седиштето и отстапете место на бремена жена, постар човек или жена/маж со ќеси за пазарење.

10 златни правила за возење во јавен превоз

4. Не зборувајте гласно на мобилниот телефон!

10 златни правила за возење во јавен превоз

5. Не средувајте ги ноктите, не прскајте се со парфем и не чешлајте ја косата, дури и да сте заборавиле тоа да го направите дома.

10 златни правила за возење во јавен превоз

6. Придржете ја или отворете ја вратата на жена со количка или на постари луѓе.

10 златни правила за возење во јавен превоз

7. Направете им место пред вратата на оние кои сакаат да излезат.

10 златни правила за возење во јавен превоз

8. Не потпевнувајте гласно. Не свиркајте. Не слушајте гласно музика за сите да ја слушнат.

10 златни правила за возење во јавен превоз

9. Покријте ја устата со марамче ако кивате. Не вадете ги стапалата надвор од чевлите, колку и да ви е топло и сакате да се освежите.

10 златни правила за возење во јавен превоз

10. Бидете тивки и почитувајте го присуството на другите, колку и да било весело таму од каде што доаѓате.

10 златни правила за возење во јавен превоз

 


Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.

За авторот

Поврзани содржини

  1. Smiley Reply

    7. Направете им место пред вратата на оние кои сакаат да излезат. – Најмногу ме нервира кога не го почитуваат ова правило и за инат што стојат на вратите! 🙂

Остави коментар