10 совети кои ќе ви бидат од огромна корист во студените денови

Сигурно ќе се согласите дека е многу подобро зимата да ја поминете во уживање, наместо да се справувате со најразличните проблеми што таа ги носи. Наместо да мислите дека некои работи се создадени само за да ве нервираат и дека никогаш нема да успеете да ги решите, треба да ги погледнете овие ефикасни трикови кои ќе ви бидат од голема корист во овие студени денови.

1. Исперете ја вашата јакна така што ќе ставите и тениски топчиња со неа

10 совети кои ќе ви бидат од огромна корист во студените денови

За повторно да ја вратите изолацијата и удобноста на вашата стара јакна, само ставете ја во машината за перење заедно со неколку тениски топчиња.

2. Заледената брава лесно може да биде отклучена со загреан клуч

10 совети кои ќе ви бидат од огромна корист во студените денови

Ако не можете да ја отклучите бравата, обидете се најпрво да го загреете клучот. Ова ќе ви биде доволно за да го завртите.

3. Кредитната картичка можете да ја искористите за чистење на ледот

10 совети кои ќе ви бидат од огромна корист во студените денови

За да се ослободите од ледот на прозорците, користете некоја стара кредитна картичка, затоа што ако користите метални предмети, постои голема веројатност да го оштетите стаклото.

4. Песокот и лепилото се најдобро решение за леденото време

10 совети кои ќе ви бидат од огромна корист во студените денови

Ставете малку лепило на ѓоновите на чевлите, па потоа згазете во малку песок. Повторувајте го овој процес на секои 2 до 3 дена, затоа што лепилото ќе се отстрани и никогаш повеќе нема да се лизгате!

5. Чевлите полесно се сушат кога се ставени на песок

10 совети кои ќе ви бидат од огромна корист во студените денови

Земете некој сад и во него истурете песок. Ставете ги чевлите на нив и тие веднаш ќе се исушат.

Не дозволувајте им на студените денови да ви го уништат расположението, па погледнете уште корисни совети на наредната страница


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Економист во изградба, а страстен обожавател на пишаниот збор уште откако знае за себе. Смета дека животот без домашно милениче не изгледа комплетен, а кафето со многу шеќер го смета за едно најубавите утрински задоволства.

Поврзани содржини

Остави коментар