10 правила кои ќе ви помогнат да сфатите што значи да се биде човек

На децата им треба некој да ги подучува и води низ животот. Но, како што созреваме, мора да му веруваме на нашето срце, каде што се запишани сите духовни закони. Треба да знаеме повеќе одошто зборуваме, читаме и учиме. Сѐ што треба да направите уште денес е да гледате, слушате и верувате. Ова се 10-те основни правила што ќе ви помогнат да сфатите што значи да се биде човек.

10 правила кои ќе ви помогнат да сфатите што значи да се биде човек

1. Кога сте се родиле, не сте дошле со прирачник за употреба.

2. Имате тело. Можеби го сакате или мразите, но тоа е единственото нешто што сигурно ќе го задржите до крајот на животот.

3. Вие по цели денови одите во неформално училиште што се вика „Живот на планетата Земја“. Секој човек и случка се универзални учители од кои ќе учите лекции.

4. Развојот е процес на експериментирање.

5. Лекциите се повторуваат додека не се научат. Тие ви се предаваат во различни форми додека не ги научите, потоа може да преминете на следната лекција.

6. Ако не ги научите лесните лекции, тие ќе станат потешки. Универзумот се обидува да ви го привлече вниманието преку болката.

7. Ќе знаете дека сте ја научиле лекцијата кога вашите постапки ќе се сменат/

8. Другите луѓе се само ваши огледала. Не можете да сакате или мразите нешто, освен ако тоа не ја одразува омразата или љубовта што се наоѓа во вас.

9. Вашата потсвест правилно одредува кои енергии, иксуства и луѓе ќе ги привлечете. Единствениот начин на кој ќе можете да дознаете што сакате е да го погледнете она што го имате. Нема точно и погрешно, но има последици. Дајте сѐ од себе.

10. Вашите одговори се наоѓаат во вас.

Според овие правила, сите треба да се грижат за своето тело кое претставува инструмент за дознавање и доживување. Следниве постапки ќе ви помогнат да водите подобра грижа за вашето тело…

Вежби за телото

 • Знајте ги границите на вашето тело. Немојте да го преоптоварувате и мачите. Разберете го јазикот и однесувањето на вашето тело.
 • Вежбајте. Редовно занимавајте се со физички активности.
 • Рутини. Следете одредени здрави рутини.
 • Бидете внимателни. Внимателно извршувајте ги работите и внимавајте да не се повредите.
 • Одржувајте хигиена. Бидете чисти. Мијте ги рацете пред јадење. Избањајте се кога ќе се вратите дома од работа.
 • Спијте. Секогаш спијте добро и редовно.
 • Пешачете. Секој ден пешачете по 30 минути рано наутро или навечер.

Вежби за умот

 • Бидете позитивни.
 • Контролирајте го гневот.
 • Секој ден кажувајте си позитивни афирмации или молитви.

Исхрана

 • Консумирајте квалитетна храна што лесно се вари.
 • Немојте да се прејадувате. Јадете само колку да го ублажите гладот.
 • Јадете редовно, во точно определени временски интервали.

Слободно време

 • Најдете време за здрава рекреација во вашиот секојдневен живот.
 • Научете како да се опуштите.

Доколку сакате да го извлечете максимумот од вашиот живот, прочитајте ги и следниве животни правила.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Писателот во нејзината глава вели: Дај ми англиска книжевност. Дај ми урбан апсурд и егзистенцијализам. Дај ми мистерии за човечката психа. Дај ми театар и џез како терапија.

Поврзани содржини

Остави коментар