10 грешки со дивите животни кои може да ве чинат живот - Part 3

10 грешки со дивите животни кои може да ве чинат живот

7. Птица која паднала од гнездото

7)10-greshki-so-divite-zhivotni-koi-mozhe-da-ve-chinat-zhivot-kafepauza.mk

Во 99% од случаите треба да ја оставите малата птица и да не се обидувате да ја спасите. Птицата учи да лета, па нејзините родители веројатно се во близина.

Кога да ја спасите птицата:
 • Ако има видлива повреда на неа.
 • Ако птицата е малечко на гулаб.
 • Ако е слепа и без пердуви.
 • Исто така можете да консултирате некоја служба со животни бидејќи навистина е тешко сами да изгледате мала птица.

8. Ако во море ви се приближи делфин

(8)10-greshki-so-divite-zhivotni-koi-mozhe-da-ve-chinat-zhivot-kafepauza.mk

Луѓето мислат дека овие животни се многу добри, дека ќе ви дозволат да ги јавате и дека ќе ве спасат ако се давите. Но не треба да им придавате човечки особини. Дури и кога се пријателски настроени, тие може да ве повредат.

Што не треба да правите:
 • Не скокајте во водата во близина на делфин.
 • Немојте да верувате дека делфинот нема да ве повреди.
Што да правите:
 • Пливајте настрана од делфини.
 • Бидете во интеракција со овие животни само ако сте во можност во секој момент да излезете од водата.

9. Ако забележите делфин насукан на брегот

(9)10-greshki-so-divite-zhivotni-koi-mozhe-da-ve-chinat-zhivot-kafepauza.mk

Што не треба да правите:
 • Немојте да го враќате во морето бидејќи сигурно ќе умре. Штом животното е на брегот, голема е веројатноста да е болно или повредено.
 • Немојте да го оставите животното само бидејќи ќе биде нападнато од птици или кучиња.
Што да правите:
 • Разговарајте со некој од спасувачите на плажата.
 • Заштитете го животното од сонце. Може брзо да му стане премногу топло, дури и за време на зимата.
 • Покријте го со влажна крпа или алги.
 • Одвреме-навреме поливајте го со вода. Внимавајте дел од водата да не влезе во неговата дупка за дишење.

10. Ајкула на отворено море

(10)10-greshki-so-divite-zhivotni-koi-mozhe-da-ve-chinat-zhivot-kafepauza.mk

Всушност многу е мала шансата да сретнете ајкула која ќе ве нападне, но овие средби сепак се опасни.

Што не треба да правите:
 • Немојте да паничите. Ајкулите можат да го почувствуваат вашиот страв и може да станат гневни.
 • Немојте да се обидувате да бегате со пливање. Се наоѓате на територија на ајкулата и сигурно ќе ве стигне.
Што да правите:
 • Останете мирни. Обидете се да се оддалечите многу бавно. Животното ќе го изгуби интересот за вас.
 • Бранете се. Ако ајкулата ве нападне, силно удрете ја по носот и обидете се да излезете од водата.
 • Ако животното ве касне, обидете се да му ги повредите очите или жабрите. Ова се најслабите делови од телото на ајкулата.

Други предупредувања

 • Секое топлокрвно животно може да има беснило. Оваа болест е смртноста и не се лекува. Се пренесува преку каснување или плунка.
 • Не им дозволувајте на милениците да си играат со диви животни.
 • Ако забележите повредено животно, повикајте служба за животни. Професионалците подобро ќе ја завршат работата од вас.
 • Немојте да ги храните дивите животни. Може да се навикнат на тоа и да ја изгубат способноста сами да си бараат храна. Исто така, ќе почнат да бараат храна од луѓе кои не знаат ништо за нив.
 • Немојте да ги допирате малечките на животните. Родителите можат да бидат многу агресивни.

Ова не значи дека сите животни се опасни и дека треба да ги избегнувате. Треба да запомнете дека дивите животни не се играчки и не се наши пријатели. Тие не се ни лоши ни добри, туку се непредвидливи. Па затоа секогаш користете го вашиот мозок кога ќе се соочите со некое диво животно.

Погледнете ги и овие совети и трикови за преживување опасни ситуации.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Студент кој секојдневно се губи низ страниците на некоја книга. Пишувањето и јогата го прават нејзиниот ден целосен.

Поврзани содржини

Остави коментар