10 ефективни вежби за затегнување на задникот и бутовите

10 ефективни вежби за затегнување на задникот и бутовите

Доколку сте решени да ја обликувате вашата фигура, тогаш вреди да ги погледнете овие вежби. Всушност, овие се најдобрите вежби кои ќе ви помогнат да го затегнете вашиот задник, бутовите и нозете. Не се премногу напорни и бараат само да бидете дисциплинирани и да се решите да станете од креветот. Погледнете како можете да ги правите и подгответе се за летниот период со време.

1. Делумно клекнете на една нога. Повторете по 15 пати за секоја нога. Со текот на времето овој број можете да го зголемувате, но за првата недела е сосема доволно.

10 ефективни вежби за да го затегнете вашиот задник и бутовите

2. 15 клекнувања со широко отворени нозе. Исправете го грбот и поставете ги нозете така што стапалата ќе ви бидат насочени во спротивен правец.

10 ефективни вежби за да го затегнете вашиот задник и бутовите

3. Испружете ја ногата нагоре и повторувајте 15 пати. Поставете ги рацете на подот и држете го грбот исправено, но не премногу напнато. Бидете внимателни затоа што во оваа позиција многу лесно можете да го повредите грбот.

10 ефективни вежби за да го затегнете вашиот задник и бутовите

4. Подигнете ги рацете и нозете додека сте во лежечка позиција на вашиот стомак. Повторете ја вежбата 15 пати. Имајте на ум дека за ова треба да ги активирате мускулите, па затоа истегнете се колку што можете повеќе.

10 ефективни вежби за да го затегнете вашиот задник и бутовите

5. Подигнувајте ги нозете со свиткани колена. Повторете ја вежбата 15 пати за секоја нога и настојувајте вашите раце да бидат цврсто притиснати на подот.

10 ефективни вежби за да го затегнете вашиот задник и бутовите

Погледнете уште 5 ефективни вежби на наредната страница


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Економист во изградба, а страстен обожавател на пишаниот збор уште откако знае за себе. Смета дека животот без домашно милениче не изгледа комплетен, а кафето со многу шеќер го смета за едно најубавите утрински задоволства.

Поврзани содржини

Остави коментар