Зошто никогаш не треба да ја полните батеријата на вашиот телефон на јавни места?

Зошто никогаш не треба да ја полните батеријата на вашиот телефон на јавни места?

Сигурно и вие сте се нашле во ситуација кога сте излезени и потоа забележувате дека батеријата на вашиот телефон паднала на 3%, па седнувате некаде да се напиете кафе, го ставате телефонот на полнач и веќе сѐ ви изгледа во ред. Но, вистината е дека сепак не треба да се чувствувате толку опуштено.

Еве зошто никогаш не треба да ја полните батеријата на вашиот телефон на јавни места

Иако ќе бидете во можност и понатаму во текот на денот да го користите вашиот телефон, ако местото од каде што добивате енергија било пробиено, вие можете сериозно да го загрозите телефонот и податоците кои се наоѓаат во него. На истиот начин, доколку го приклучите вашиот телефон за компјутер со УСБ кабел, вие им овозможувате лесен пристап на хакерите до вашите пораки, фотографии, контакти и слично. Така, бидејќи не постои единствен начин да откриете дали јавните места за полнење се заразени или не, најлесниот начин да се заштитите е да ја избегнувате оваа навика.

Еве уште неколку трикови кои ќе ви помогнат да го заштитите вашиот телефон

  • Обидувајте се секогаш да излегувате со речиси полна батерија на вашиот мобилен телефон.
  • Размислете за купување преносна батерија и бидете сигурни дека секогаш ја носите со себе.
  • Купете си УСБ кабел кој не пренесува податоци, како што тоа го прават повеќето.
  • Во краен случај, доколку сепак треба да се одлучите за јавно полнење на телефонот, тогаш бидете сигурни дека вашиот телефон е заклучен со лозинка.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Економист во изградба, а страстен обожавател на пишаниот збор уште откако знае за себе. Смета дека животот без домашно милениче не изгледа комплетен, а кафето со многу шеќер го смета за едно најубавите утрински задоволства.

Поврзани содржини

Остави коментар