Зошто на 23 септември се раѓаат најмногу бебиња?

Научниците велат дека не е никаква случајност што на 23 септември многу луѓе го слават својот роденден, односно дека на тој ден се раѓаат најмногу бебиња. Овој датум се поврзува со денот на прославување на Новата година, односно датумот на кој се најчесто зачнати децата, доколку се земе предвид дека просечната бременост трае 265 дена.

Зошто на 23 септември се раѓаат најмногу бебиња?

На 23 септември, на светов доаѓаат двојно повеќе деца од кој било друг ден во годината, иако периодот воопшто не им одговара на трудниците поради летните горештини кои мораат да ги трпат. Според истражувањето, најголемиот процент од жените сметаат дека мај е идеалниот месец за породување.

Значи, ако се вратиме од 23 септември, 265 дена наназад, ќе дојдеме до 1 јануари, односно денот на кој ја прославуваме Новата година.
.

„Постои влијание од прославата на новогодишната ноќ врз наталитетот на планетава. За време на таа ноќ, паровите најчесто слават заедно и понесени од атмосферата се спремни за отпочнување семејство. Но, голем број од случаите се должат на невнимавањето со контрацепцијата на денот на славењето.“ – вели истражувачот Арно Рење-Лоаље

Сумирано, првата недела од новата година е период во кој се прават најмногу бебиња и покрај тоа што се консумираат големи количини алкохол кој ù штети на плодноста.

 


Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Дипломиран новинар со широк спектар на интереси. Љубител на ТВ серии, фудбал и Цедевита. Статистичар по природа и страстен фан на Јувентус и Роџер Федерер.

Поврзани содржини

 1. јас де јас Reply

  Ааааахахаххах, јас сум родена на 23 септември…..:)

 2. jane Reply

  najmnogu seks pagja za novogodishnite praznici jasna rabota

 3. anomis Reply

  266 da bideme po precizni 🙂

 4. Nelaaa Reply

  jas voa go imam realizirano uste pred 4 godini hehehehe 😀

 5. :D:D Reply

  ahahhahaha jas sum na 3 oktomvri rodena

 6. :D:D Reply

  Jas sum na 3 oktomvri rodena, ama moite mi kazaa deka i jas sum napravena na nova godina hahaha 😀

 7. ljubica Reply

  vistina

Остави коментар