Знаете ли колку е интересен бројот 9?

Математиката на многумина им е кошмар, но таа има и своја забавна страна. Овие факти за бројот 9 сигурно не сте ги знаеле, бидејќи на училиште испуштиле да ви ги кажат.

Web

Збирот на цифрите од производот на бројот 9 со кој било друг број секогаш изнесува 9.

1 x 9 = 9 = 9 + 0 = 9
2 x 9 = 18 = 1 + 8 = 9
3 x 9 = 27 = 2 + 7 = 9
4 x 9 = 36 = 3 + 6 = 9
5 x 9 = 45 = 4 + 5 = 9
6 x 9 = 54 = 5 + 4 = 9
7 x 9 = 63 = 6 + 3 = 9
8 x 9 = 72 = 7 + 2 = 9
9 x 9 = 81 = 8 + 1 = 9

Истото важи и ако бројот 9 го помножите со броеви поголеми од 9.

48 x 9 = 432 = 4 + 3 + 2 = 9
257 x 9 = 2313 = 2 + 3 + 1 + 3 = 9
75434 x 9 = 678906 = 6 + 7 + 8 + 9 + 0 + 6 = 36 = 3 + 6 = 9
896315472 x 9 = 8066839248=8 + 0 + 6 + 6 + 8 + 3 + 9 + 2 + 4 + 8 = 54 = 5 + 4 = 9

И уште нешто…

9 x 12345679 = 1111111111
18 x 12345679 = 2222222222
27 x 12345679 = 3333333333
36x 12345679 = 4444444444
45 x 12345679 = 5555555555
54 x 12345679 = 6666666666
63 x 12345679 = 7777777777
72 x 12345679 = 8888888888
81 x 12345679 = 999999999

Колку е кул бројот 9, нели?!

 


Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Читај на раат!

Поврзани содржини

Остави коментар