Жена за првпат си го слуша гласот после 40 години

Џоан Милн страда од Ашеров синдром, што претставува многу ретка болест која ги погодува сетилата за вид и слух. Таа е родена глува и така живее сиот свој живот. За жал, во дваесеттите години го изгубила и видот, кога животот ѝ станал значително потежок.

1-Zhena za prvpat si go slusha glasot posle 40 godini-kafepauza.mk

На 40-годишна возраст се решила на имплантација на апарат за слушање, а морала да чека дури 4 недели за да се види дали операцијата била успешна. Ова е моментот кога се вклучува апаратот за слушање и таа за првпат го слуша својот глас и гласот на докторката кој предизвикува силни емоции кај Џоан.

2-Zhena za prvpat si go slusha glasot posle 40 godini-kafepauza.mk

„Многу сум среќна. Во изминативе 48 часа слушнав како некој се смее зад мене, како птиците црцорат и се дружев со моите пријатели, кои не мораа да ме тапнат по рамо за да ми го привлечат вниманието. Тоа е голем напредок“ – вели Џоан.
Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Читај на раат!

Поврзани содржини

Остави коментар