Желни сте за промена? Нека овие цитати ви бидат инспирација!

Желни сте за промена? Нека овие цитати ви бидат инспирација!

Најчесто, тоа што ни недостига да бидеме она што сакаме да бидеме и онаму каде што сакаме да бидеме се храброста и волјата за промена. Од друга страна да не заборавиме и дека секогаш е вистинското време да почнеме одново и да ги промениме нашите животи. Токму овие цитати ќе ви помогнат да ја прифатите промената, но и ќе ви бидат инспирација да ги остварите вашите желби и соништа.

Желни сте за промена? Нека овие цитати ви бидат инспирација!

„Кога ќе го промените начинот на кој гледате на нештата, самите нешта ќе се променат.“– Вејн В. Даер

„Она од што најмногу се плашат луѓето е да преземат нов чекор или да изговорат нов збор.“ – Фјодор Достоевски

„Ќе станете зрели во моментот кога ќе престанете да се жалите и да барате изговори, а наместо тоа ќе почнете со промени.“ – Рој Т. Бенет

„Тајната на промената е да ја насочите сета своја енергија не кон борба со старото туку кон градење на новото.“ – Сократ

„Дејствувањето е клучот за секој успех.“ – Пабло Пикасо

„Луѓето кои се доволни луди да мислат дека можат да го променат светот се всушност оние кои вистински го менуваат светот.“ – Валтер Исаксон

„Не очекувајте да видите промена доколку вие самите не се потрудите да ја направите.“ – Махатма Ганди

„Сите размислуваат како да го променат светот, но никој не размислува како да се промени себеси.“ – Лав Толстој

„Не можеме да бидеме она што сакаме доколку и понатаму продолжиме да сме она што сме.“ – Макс Депри

„Животот е сплет на природни и спонтани промени. Не спротивставувајте им се – тоа ќе создаде само тага во вас. Нека реалноста остане реалност. Оставете ги работите да си течат природно.“ – Лао Це

„Личноста која никогаш не згрешила во животот е онаа која не пробала ништо ново.“ – Алберт Ајнштајн

„Промената нема да дојде ако чекаме друга личност или друго време. Ние самите сме промената што ја бараме.“ – Барак Обама

Откако ги прочитавте овие инспиративни цитати, можеби ќе сакате да прочитате и за незапирливата моќ на промената.

Извор: yourtango.com


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Вљубеничка во книжевноста, музеите и патувањата. Исто како и Борхес, рајот си го замислува како огромна библиотека.

Поврзани содржини

Остави коментар