Застрашувачки фотографии од 1900-тите кои ги прикажуваат маките на децата работници

Застрашувачки фотографии од 1900-тите кои ги прикажуваат маките на децата работници

Во 1908-ма година Луис Хајн станал фотограф за Националниот комитет за детски труд. Тоа бил почетокот на долга деценија, а Луис патувал низ државата, го документирал детскиот труд и добивал постојани закани од сопствениците на фабриките. Но, Луис глумел многу улоги (како на пример, инспектор) со цел да им се доближи на децата и да ги фотографира додека работат во фабриките и на улиците. Погледнете некои од неговите највознемирувачки фотографии.

1. Додека работел во мелницата, врз ногата на младиот Гилс Едмунд паднало делче од машината и му го скршило прстот. Поради ова паднал во ротирачка машина и изгубил два прста од раката

Застрашувачки фотографии од 1900-тите кои ги прикажуваат маките на децата работници

Локација: Бесемер Сити, Северна Каролина

2. 7-годишната Рози, кога била направена оваа фотографија, веќе две години работела со школки. Таа била неписмена и работела по цел ден

Застрашувачки фотографии од 1900-тите кои ги прикажуваат маките на децата работници

Локација: Блафтон, Јужна Каролина

3. Момче што разнесува весници заспано на скалите

Застрашувачки фотографии од 1900-тите кои ги прикажуваат маките на децата работници

Локација: Џерси Сити, Њу Џерси

4. 11-годишната Кели Кампбел берела и до 60 килограми памук дневно

Застрашувачки фотографии од 1900-тите кои ги прикажуваат маките на децата работници

Локација: Оклахома

5. 7-годишниот Ферис разнесувал весници

Застрашувачки фотографии од 1900-тите кои ги прикажуваат маките на децата работници

Локација: Мобајл, Аризона

6. 4-годишната Мери кршела и по 2 кошници школки на ден. Се грижела за бебе кога не работела

Застрашувачки фотографии од 1900-тите кои ги прикажуваат маките на децата работници

Локација: Данбар, Луизијана

Продолжува на следната страница


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Студент кој секојдневно се губи низ страниците на некоја книга. Пишувањето и јогата го прават нејзиниот ден целосен.

Поврзани содржини

Остави коментар