Запознајте ја најстарата уметничка за тетоважи која има 103 години

Запознајте ја најстарата уметничка за тетоважи која има 103 години

На 103 години, Ванг-Од Огеј, која исто така ќе ја најдете под имињата Ванг-Од или Марија Огеј, помага да се одржи во живот античката традиција на филипинската провинција Калинга.

 

Ver esta publicación en Instagram

 

Una publicación compartida de ДEAHA PEЛOДЖ.🇵🇭 (@deereloj) el

Освен што филипинската традиција за тетовирање со природни бои е исклучително интересна, оваа прекрасна жена е исто така чудо ги воодушевува сите туристи, па така тие поминуваат 15 часа со автомобил за да стигнат до главниот град Манила до селото Бускалан. По паркирањето на автомобилот покрај патот, до самото село може да се стигне само пеш низ шумата и живописните полиња со ориз.

 

Ver esta publicación en Instagram

 

Una publicación compartida de THE ART OF TATTOOING (@theartoftattooingofficial) el

Поради неа, традицијата на тетовирање со природна боја е сè уште жива. Она што го користи вклучуваат рачно изработено мастило кое се нанесува на кожата и се „треска“ со мали движења со помош на трн од бамбус. Резултатите се трајни мотиви кои се движат од линии и едноставни форми сè до племенски одлики и животински отпечатоци. Секоја тетоважа што таа ја прави за вас носи значења како што се сила, убавина и плодност. Погледнете го видеото и видете зошто ова е една многу интересна приказна.

Прочитајте и за овие 4 млади луѓе со аутизам кои никој не сакаше да ги вработи отворија бар во Атина.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Ужива кога патува и запознава различни култури, ги сака утринските прошетки во природа, многу чоколадо и кафе.

Поврзани содржини

Остави коментар