Запознајте го Мохито – зеленото куче!

Запознајте го Мохито – зеленото куче!

Џоана Јустиц од германскиот град Вермелскирхен, сопственичка на златен ретривер, неодамна се изненадила кога видела дека нејзината кучка на свет донела кученце со зелена боја.

Запознајте го Мохито – зеленото куче!

Таа била многу загрижена, но ветеринарите ѝ објасниле дека со кученцето е сè во ред и дека се работи за еден вид аномалија која не влијае на здравјето.

Иако е во прашање природна аномалија, досега, на светско ниво, се имаат родено само четири кучиња со зелена боја. Оваа боја е со краток век. По неколку месеци избледува и кучето нема да се разликува од другите кучиња од истата раса.

Запознајте го Мохито – зеленото куче!

Можно е необичната нијанса да се појавила поради пигментот во жолчката, биливердин кој се наоѓа во постелката. Кога ќе се помеша со плодовата вода која го храни и штити плодот, може да го обои крзното на кучето.

Кученцето го добило името Мохито поради необичната боја на крзното која потсетува на познатиот коктел од нане и лимета.

Запознајте го Мохито – зеленото куче!

Запознајте го и Вајли, најслаткото куче далматинец со срце на носот.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Смислата на животот ја бара преку уметноста и креативноста. Пишувањето е нејзино секојдневие.

Поврзани содржини

Остави коментар