Загатка: Во која кутија се наоѓа автомобилот?

Имате 3 кутии. Во една од нив има автомобил кој можете да го задржите (не прашувајте како го собралo тука). За секоја од овие кутии има по една порака.

zagatka-vo-koja-kutija-se-naogja-avtomobilot-www.kafepauza.mk

Сè што треба да знаете е дека само една од овие пораки е вистинита. Пораките се:

  • Кутија #1 – Автомобилот е во оваа кутија
  • Кутија #2 – Автомобилот не е во оваа кутија
  • Кутија #3 – Автомобилот не е во кутија 1

Во која кутија е автомобилот?

  • Решение:

    Автомобилот се наоѓа во втората кутија.

За авторот
Дипломиран психолог кој обожава да пишува. Автор на научно-фантастичната книга „На работ од времето“. Животно мото ѝ е дека не смее да помине ниту еден ден без кафе и танцување.

Поврзани содржини

Остави коментар