Загатка што ги збуни корисниците на Фејсбук: Дали вие ќе успеете да ја решите?

Загатка што ги збуни корисниците на Фејсбук: Дали вие ќе успеете да ја решите?

Загатките се одличен начин да го размрдате вашиот мозок и да го погледнете светот од сосема поинаква перспектива. Токму затоа и денес споделуваме интересна загатка со вас, којашто деновиве се рашири на Фејсбук и ги збуни скоро сите негови корисници. Погледнете ја следната слика и обидете се да сфатите кое е значењето на триаголниците, стрелите и квадратите.

zagatka-shto-gi-zbuni-korisnicite-na-fejsbuk-dali-vie-kje-uspeete-da-ja-reshite

 • Спремни сте да го откриете решението? Кликнете тука!

  Стрелките се знаци за споредба, триаголниците го претставуваат знакот еднакво а квадратите знакот плус. Точното решение е:

  OO = OO

  O < OO

  OO > O

  O + O = OO

Спремни сте за уште една загатка? Само 2% од луѓето можат да ја решат оваа загатка на Ајнштајн!


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Дипломиран психолог кој обожава да пишува. Автор на научно-фантастичната книга „На работ од времето“. Животно мото ѝ е дека не смее да помине ниту еден ден без кафе и танцување.

Поврзани содржини

Остави коментар