Загатка од Јапонија стана вистински хит: Ќе ја решат само најпаметните луѓе!

Загатка од Јапонија стана вистински хит: Ќе ја решат само најпаметните луѓе!

Постојат многу тестови за интелигенција, од оние кои се користат во текот на психолошки тестирања или разговори за работа, до оние кои секојдневно нè забавуваат на Интернет. Јапонскиот тест за интелигенција сигурно спаѓа во редот на најтешките во светот. Станува збор за тешка загатка во која целта е личностите со помош на сплав што е можно побрзо и во помалку чекори да преминат на другата страна од реката.

Обидете се да ја решите со помош на следниве правила:

 • Сплавот истовремено може да пренесе најмногу две личности.
 • Таткото не смее да остане без мајката кога е со ќерката.
 • Мајката не смее да остане без таткото кога е со синовите.
 • Крадецот не смее да остане сам со кој било член од семејството без полицаецот.
 • Крадецот може да остане сам на брегот, нема да побегне.
 • Со сплавот може да управува само полицаецот, таткото и мајката.

Доколку не можете да го откриете решението, ова видео ви открива кој е точниот одговор.

Доколку успешно ја решивте оваа загатка, тогаш обидете се и да го решите најкраткиот тест за интелигенција!


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Комуникативна, весела, оптимистички настроена. Обожава книги, музика, филм и приказни кои инспирираат. Сака да пие кафе, па макар и сама. Верува во себе и во своите можности, бидејќи кој не се обидел - не успеал!

Поврзани содржини

 1. Cvetan Reply

  ИДАТ МАШ И ЖЕНА ПО УЛИЦА (не се сопрузи). ПРОАЃА ЕДЕН ДЕДО И ИМ ВЕЛИ :
  ” ДОБРОУТРО МАШ И ЖЕНО” …СО СРЕЌА ВО БРАКОТ.
  МАШКОТО НА ДЕДОТО МУ ОДГОВАРА:
  “ДЕДО…. НИЕ НЕ СМЕ МАШ И ЖЕНА ВО БРАК. ТУКУ …….. МОЈАТА МАЈКА НА НЕЈЗИНАТА МАЈКА И Е СВЕКРВА. Е ПА СЕГА ШТО СЕ МАШКОТО И ЖЕНСКОТО КОЈ ГИ ПОЗДРАВИЛ ДЕДОТО ??!!??

Остави коментар