Забавна Фејсбук статистика

Забавна Фејсбук статистика

Како одминува времето, светската социјална мрежа Фејсбук станува сè поголем гигант. Како што покажаа статистиките, Фесјбук успеал да го надмине дури и неприкосновениот Гугл, во посетеност на територијата на САД. Ова е дел од неверојатната статистика на Фејсбук, која говори за неговата вртоглава успешност. Податоците се од крајот на 2010 година.Забавна Фејсбук статистика

 • Има повеќе од 500 милиони активни корисници.
 • Повеќе од 50% од активните корисници се конектираат на Фејсбук секој ден.
 • Просечниот корисник има 130 пријатели.
 • Луѓето на Фејсбук поминуваат 700 милијарди минути во еден месец.
 • На Фејсбук има повеќе од 900 милиони групи, заедници, страници, настани…
 • Просечниот корисник е приклучен на 80 заедници, групи и настани.
 • Секој месец се споделуваат повеќе од 30 милијарди содржини (линкови, вести, блог постови, фотоалбуми, белешки…).
 • Фејсбук можете да го користите на 70 јазици.

Забавна Фејсбук статистика

 • Скоро 70% од корисниците живеат надвор од САД.
 • На Фејсбук моментално има повеќе од 550.000 активни апликации.
 • Повеќе од 1 милион веб-сајтови се имаат поврзано со Фејсбук.
 • Има повеќе од 200 милиони активни корисници кој пристапуваат на Фејсбук преку нивните мобилни уреди.
 • Луѓето кои го користат Фејсбук на нивните мобилни уреди, се два пати поактивни од останатите корисници.
 • Фејсбук е проценет дека вреди помеѓу 7,9 и 11 милијарди долари (и цената постојано расте).

Забавна Фејсбук статистика

 • Во Фејсбук има повеќе од 1.700 вработени.
 • Повеќе од 20 милиони луѓе стануваат фанови на Фејсбук страници секој ден.
 • Просечниот корисник поминува 55 минути дневно, конектиран на Фејсбук.
 • 55% од жените прикачуваат повеќе содржини на нивните ѕидови отколку мажите.
 • Секој месец се прикачуваат повеќе од 3 милијарди слики.
 • САД е земја со најмногу Фејсбук корисници (повеќе од 143.500.000).
 • Повеќе од 250 апликации имаат над 1 милион активни корисници.
 • Доколку Фејсбук беше држава, таа ќе беше трета по големина.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Дипломиран новинар со широк спектар на интереси. Љубител на ТВ серии, фудбал и Цедевита. Статистичар по природа и страстен фан на Јувентус и Роџер Федерер.

Поврзани содржини

Остави коментар