Забавен тест: Дали сте пијани?

Погледнете ја фотографијата подолу и проверете дали можете да се фокусирате. Сите знаеме дека станува збор за дигитална манипулација, каде што на една девојка ѝ се додадени двојни очи и уста, но сепак, зошто е толку тешко да се гледа во неа? Можеби има врска тоа што нашиот мозок автоматски го препознава лицето и неговите главни елементи, а потоа се обидува да ги обработи добиените информации кои доаѓаат во судир со она што нашите очи всушност го гледаат. Или пак можеби во прашање е нешто друго…

Забавен тест: Дали сте пијани?

Па, успеавте ли да се фокусирате?

САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       


За авторот
Економист во изградба, а страстен обожавател на пишаниот збор уште откако знае за себе. Смета дека животот без домашно милениче не изгледа комплетен, а кафето со многу шеќер го смета за едно најубавите утрински задоволства.

Поврзани содржини

Остави коментар