Вреди да се посети: Мало село во Полска каде што сѐ е покриено со цртежи од разнобојни цвеќиња

Вреди да се посети: Мало село во Полска каде што сѐ е покриено со цртежи од разнобојни цвеќиња

Еднаш многу одамна, во едно мало полско село наречено Залипие, некој нацртал цвеќе на таванот, со цел да ги покрие дамките предизвикани од шпоретот. Во тоа време вентилацијата била слаба, па дамки можеле да се забележат во повеќе куќи, па така и други луѓе почнале да ги покриваат со мали цвеќиња.

Вреди да се посети: Мало село во Полска каде што сѐ е покриено со цртежи од разнобојни цвеќиња

Брзо потоа сѐ во градот било покриено со цвеќиња, од куќите и плевните, до мостовите и црквите, а секоја пролет почнувајќи од 1948 година во селото се одржувало натпревар за обоени куќи познат како „Malowana Chata“.

Вреди да се посети: Мало село во Полска каде што сѐ е покриено со цртежи од разнобојни цвеќиња

Оригиналната цел на овој натпревар била Полска психички да заздрави од злосторствата кои ги претрпела за време на Втората светска војна.

Вреди да се посети: Мало село во Полска каде што сѐ е покриено со цртежи од разнобојни цвеќиња

Денес Залипие е далеку од тие мрачни времиња. Тој се наоѓа во југоисточниот дел на Полска, само 90 минути оддалечен од Краков и ова светло и разнобојно место е совршена локација за оние кои се во потрага по уникатно и забавно патување.

Вреди да се посети: Мало село во Полска каде што сѐ е покриено со цртежи од разнобојни цвеќиња

Вреди да се посети: Мало село во Полска каде што сѐ е покриено со цртежи од разнобојни цвеќиња

Погледнете уште интересни фотографии од ова необично село, на наредната страница


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Економист во изградба, а страстен обожавател на пишаниот збор уште откако знае за себе. Смета дека животот без домашно милениче не изгледа комплетен, а кафето со многу шеќер го смета за едно најубавите утрински задоволства.

Поврзани содржини

Остави коментар