Во кои земји се пие највеќе пиво?

Мислевте дека Германците се најголеми пивопијци во светот? Епа не се. На прво место се наоѓаат Чесите со 156,9 литри испиени пива во текот на една година по жител. Друг забавен факт е дека помеѓу првите 10 земји, само Австралија не е од европскиот континент. На здравје пивото Европејци. 🙂 Погледнете ги десетте земји во кои се консумира најмногу пиво.

 


Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.

За авторот
Љубопитна новинарка и маркетерка со истражувачки дух, која е во вечна потрага по доза креативност. Животно мото ѝ е дека без утринско кафе, испеана песна и барем малку возбуда, не треба да ѝ помине ниту еден ден. Неостварен сон - да го прошета светот.

Поврзани содржини

  1. Лидија Reply

    Порака до авторот:
    Mногу е жално ако сте новинарка по професија, а да не знаете дека ,,НАЈВЕЌЕ,,. не е збор од македонскиот литературен јазик. Научете се да зборувате, да пишувате и да го негувате македонскиот литеруатурен јазик.

Остави коментар