Величествени замрзнати водопади

Величествени замрзнати водопади

Иако водопадите предизвикуваат стравопочит и воодушевување кога водата со сета сила се истура кон земјата, некои од нив на ниски температури замрзнуваат и предизвикуваат восхит со својата смиреност. Она што кога е топло претставува симбол за енергија, во зима се претвора во магична ледена атракција. За повеќето луѓе е доволно возбудливо само спокојното набљудување на овие формации и затоа често доаѓаат да уживаат во глетката. Но, друштво им прават и некои екстремни спортисти кои во тоа гледаат можност за адреналин и не се двоумат дали да се искачуваат по нив.

Величествени замрзнати водопади

Планините Таиханг, Кина

Величествени замрзнати водопади

Годафос, Исланд

Величествени замрзнати водопади

Мармолада, Италија

Величествени замрзнати водопади

Ејдфјорд, Норвешка

Величествени замрзнати водопади

Водопадите Минехаха, Минесота

Величествени замрзнати водопади

Плитвичките Езера, Хрватска

Величествени замрзнати водопади

Словенија

Величествени замрзнати водопади

Оуреј, Колорадо

Величествени замрзнати водопади

Водопадите Хејмкен, Канада

Величествени замрзнати водопади

Водопадите Минехаха, Минесота

Величествени замрзнати водопади

Рифл, Колорадо

Величествени замрзнати водопади

Хелс Ејнџел, Вајоминг

Величествени замрзнати водопади

Жорж де Баланда, ФранцијаБидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Го интересираат општествените науки и сето она што ја истражува повеќедимензионалноста на светот и човековото однесување, но од тоа само правото му е професија. Вљубеник во филмот, фотографијата, читањето и сите спортови на овој свет. Пишувањето му е задоволство кое му овозможува да биде во контакт со нив секој ден.

Поврзани содржини

Остави коментар