Ученици даваат креативни одговори на едноставни прашања од нивните наставници

Ученици даваат креативни одговори на едноставни прашања од нивните наставници

Децата се забавни, итри и креативни, а наставниците по дифолт се здодевни. Кога ќе ги напуштиме школските клупи, мислењето значително ни се менува, но додека седиме во нив, она што е здодевно и тешко за нас, може да биде многу забавно за наставниците од другата страна. Следниве дијалози се примери од праксата кои го потврдуваат тоа.

0-uchenici-davaat-kreativni-odgovori-na-ednostavni-prashanja-od-nivnite-nastavnici-kafepauza.mk

Наставничката: Марија, дојди до картата и покажи ја Северна Америка.
Марија: Еве ја.
Наставничката: Точно. Ученици, ајде сега кажете ми кој ја откри Америка.
Учениците: Марија.

Наставничката: Вини, наведи едно важно нешто што не постоело пред 10 години.
Вини: Јас!

1-uchenici-davaat-kreativni-odgovori-na-ednostavni-prashanja-od-nivnite-nastavnici-kafepauza.mk

Наставничката: Глен, зошто секогаш толку многу се валкаш?
Глен: Па наставничке, јас сум многу поблиску до земјата од вас.

Наставничката: Џорџ Вашингтон не само што го исекол црешовото дрво на неговиот татко, туку и ја признал вината. Луи, зошто мислиш дека татко му не го казнил?
Луи: Бидејќи Џорџ сè уште ја имал секирата во рака.

3-uchenici-davaat-kreativni-odgovori-na-ednostavni-prashanja-od-nivnite-nastavnici-kafepauza.mk

Наставничката: Сајмон, кажи ни искрено, дали кажуваш молитва пред јадење?
Сајмон: Не, не морам. Мајка ми е добра готвачка.

Наставникот: Клајд, твојот состав на темата „Моето куче“ е потполно ист со оној на брат ти. Дали го препиша?
Клајд: Не наставнику, тоа е истото куче.

2-uchenici-davaat-kreativni-odgovori-na-ednostavni-prashanja-od-nivnite-nastavnici-kafepauza.mk

Наставничката: Харолд, како се нарекува човек кој не престанува да зборува дури и кога другите повеќе не се заинтересирани да го слушаат?
Харолд: Наставник.

4-uchenici-davaat-kreativni-odgovori-na-ednostavni-prashanja-od-nivnite-nastavnici-kafepauza.mk

 


Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Читај на раат!

Поврзани содржини

Остави коментар