„Трагедии“ во Шведска: Рециклираат толку многу што честопати остануваат без ѓубре, па треба да го увезуваат

„Трагедии“ во Шведска: Рециклираат толку многу што честопати остануваат без ѓубре, па треба да го увезуваат

Во последните децении, шведската влада се соочи со проблем со кој повеќето земји никогаш не се соочиле. Им недостасува ѓубре!

„Трагедии“ во Шведска: Рециклираат толку многу што честопати остануваат без ѓубре, па треба да го увезуваат

Звучи бизарно, но кога рециклирате ѓубре и ќе останете без материјали што другите треба да ги фрлат – увозот е сосема нормална опција. Каде оди шведското ѓубре? Кај согорувачите што го претвораат во енергија. На пример, Швеѓаните исто така се загреваат со ѓубре. Тие го користат како замена за фосилно гориво. Друго прашање што многумина го поставуваат е како стигнаа до тоа ниво на свест? Звучи скоро надреално, но што едноставно би можело да се каже: каде што има волја, постојат начини.

Властите на сите нивоа се вклучени во процесот, а жителите кои веќе се среќни да поминуваат време во природа неволно ја прифатија идејата што ќе помогне да се задржи истата таа природа. Шведските домаќинства рециклираат дури 99% од својот отпад. Од 38% отпад рециклиран во 1975 година, тие ја достигнаа оваа неверојатна бројка. Иако, тие велат дека не е неверојатно, тоа е веќе можно за секого. Сето тоа е дел од „револуцијата за рециклирање“ во Шведска.

Така, Швеѓаните станаа увозници на ѓубре, што им доаѓа најмногу од Норвешка. Ѓубрето се увезува и од други европски земји како Германија и Холандија. Сепак, тие посочуваат дека согорувачите исто така не се идеално решение – сигурни сме дека со толку многу волја и напор, тие наскоро ќе најдат подобри методи. Ах! Само кога би можеле да бидеме во чекор со нив.

Прочитајте ги и овие 15 неверојатни факти за животот во Шведска кои сигурно не сте ги знаеле.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Ужива кога патува и запознава различни култури, ги сака утринските прошетки во природа, многу чоколадо и кафе.

Поврзани содржини

Остави коментар