Тест за интелигенција: Обидете се да ги одговорите овие прашања за помалку од 10 секунди

Светот крие милион мистерии кои дури ни најголемите генијалци не можат да ги разоткријат. Но, исто така постојат и некои навидум едноставни прашања чиј одговор може да се најде за само неколку секунди. Барем така делува на прв поглед. Обидете се да ги одговорите следниве прашања најбрзо што можете и не размислувајте премногу, бидејќи одговорите се поедноставни одошто мислите…

Тест за интелигенција: Обидете се да ги одговорите овие прашања за помалку од 10 секунди

1. Мајката на Ана има три деца, од кои две се викаат Фиона и Наташа. Како се вика третото дете?

 • Одговор

  Детето се вика Ана.

2. Кој планински врв бил највисокиот на Земјата пред да биде освоен Еверест?

 • Одговор

  Еверест.

3. Двајца мажи се обиделе да ја преминат реката со брод кој можел да пренесе само еден човек. Меѓутоа и двајцата успеале да ја преминат реката. Како е тоа можно?

 • Одговор

  Се наоѓале на различни брегови.

4. Колку повеќе земате, толку повеќе останува. На што се мисли?

 • Одговор

  Отпечатоци од прсти.

5. Ме купуваат за храна, но никогаш не ме јадат. Што сум јас?

 • Одговор

  Чинија.

6. Еден бизнисмен купил јаболка за 5 долари и потоа продал 3 од нив. По некое време, тој станал милионер. Како е тоа можно?

 • Одговор

  Бил билионер.

7. Еден затвореник планирал да избега од затвор кој се наоѓал на остров, но не знаел да плива. И покрај тоа, еден ден успеал да избега без да користи никакви алатки. Како?

 • Одговор

  Избегал во зима кога водата замрзнала.

8. Еден човек седел навечер во темна соба која не била осветлена ниту со ламба, ниту со свеќа, ниту со сијалица, ниту со месечева светлина. Сепак, тој читал книга. Како е тоа можно?

 • Одговор

  Читал книга напишана на Брајова азбука.

9. Додека еден човек одел кон градот, сретнал маж и 2 жени. Секоја жена носела транспортер за миленици со мачка во него. Секоја мачка имала по 4 мачиња. Колку вкупно нозе оделе кон градот?

 • Одговор

  Две. Само човекот одел натаму. Другите се враќале.

10. Што било прво: Кокошката или јајцето?

 • Одговор

  Јајцето. Диносаурусите неселе јајца долго време пред да се појават кокошките.

11. Лаура стоела позади Кејти, а Кејти стоела позади Лаура. Како е тоа можно?

 • Одговор

  Стоеле свртени грб со грб.

12. Можете ли да испуштите јајце на тврд под и да не го скршите?

 • Одговорност

  Да. Тешко е да се скрши тврд под со јајце.

13. Кога имав 4 години, брат ми имал половина од моите години. Сега имам 18 години. Колку години има брат ми?

 • Одговор

  Тој има 16 години.

Доколку ви се допадна овој тест, тестирајте ја вашата интелигенција и со овие 5 прашања за 5 секунди.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       


За авторот
Писателот во нејзината глава вели: Дај ми англиска книжевност. Дај ми урбан апсурд и егзистенцијализам. Дај ми мистерии за човечката психа. Дај ми театар и џез како терапија.

Поврзани содржини

Остави коментар