Таа се изборила со алопецијата и ќелавоста и денес е модел за рекламирање шампони!

Пред пет години самодовербата на оваа црвенокоса убавица била на ниско ниво. Таа ја губела косата и имала делови од главата што ѝ биле сосема ќелави. Многупати ѝ било срам да излезе од домот.

0-zaradi-zdravstvenite-narushuvanja-bila-kjelava-a-denes-e-model-na-shamponi-www.kafepauza.mk_

Руската убавица Анастасија Сидоров (23) имала 18 години кога нејзината коса започнала да опаѓа. Докторите ѝ дијагностицирале алопеција, нарушување кое резултира со ќелавост на делови од главата, а може да се појават еден или повеќе кругови без коса. Причината не е позната, но експертите велат дека би можел да биде стресот.

3-zaradi-zdravstvenite-narushuvanja-bila-kjelava-a-denes-e-model-na-shamponi-www.kafepauza.mk_

Анастасија вели дека тоа ја уништило нејзината самодоверба. Но, благодарение на специјалистички третмани и посебни шампони, сѐ се вратило во нормала. Денес, таа има прекрасна коса која е долга 106 сантиметри што гордо ја покажува. Таа станала дури и модел за шампоните Пантен.

6-zaradi-zdravstvenite-narushuvanja-bila-kjelava-a-denes-e-model-na-shamponi-www.kafepauza.mk_

Анастасија вели дека косата никогаш не ја носи рамна и ја остава да се исуши отприлика 60% на воздух, а потоа се служи со фен. Признава дека шампонот кој го користи содржи сулфати, а после секое миење на косата нанесува маска на база на кератин. Заедно со тоа зема и додатоци на исхрана како што се омега-3 и витамин Д.

10-zaradi-zdravstvenite-narushuvanja-bila-kjelava-a-denes-e-model-na-shamponi-www.kafepauza.mk_

Таа исто така и редовно споделува совети за прекрасна коса на својот Инстаграм профил:

„Пред да се одлучите каков шампон ќе користите, морате да знаете каков тип коса имате. Несоодветните шампони може да ја уништат вашата коса. На пример, ако имате сува коса, а користите шампон за масна, ќе ја отстраните природната маснотија, ќе ги исушите влакната, а косата ќе стане сува и кршлива“, вели таа.

11-zaradi-zdravstvenite-narushuvanja-bila-kjelava-a-denes-e-model-na-shamponi-www.kafepauza.mk_

Продолжете на следната страница за да погледнете повеќе фотографии од неверојатната коса на оваа убавица…


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Комуникативна, весела, оптимистички настроена. Обожава книги, музика, филм и приказни кои инспирираат. Сака да пие кафе, па макар и сама. Верува во себе и во своите можности, бидејќи кој не се обидел - не успеал!

Поврзани содржини

Остави коментар