Таа дала отказ од здодевната работа за да стане пилот и сега го освојува светот со своите фотографии

Никогаш не е доцна да ги остварите своите соништа! И покрај тоа што можеби оваа изрека ви изгледа како клише, постои голема вистина зад неа. Токму тоа го докажува 33-годишната Сара Јохансон и нејзините 22 илјади следбеници на Инстаграм.

Сара работела како фризерка пред да го пронајде својот животен повик во пилотската кабина на Боинг. И покрај тоа што таа се плашела од летање како помала, Сара сега признава дека не постои подобро чувство од пилотирање на 60-тонски авион.

И покрај нејзината страст, таа признава дека тренингот да стане пилот, како и предизвиците со кои се соочувала по пат, биле многу тешка. Таа наишла на потешкотии поради својот пол, велејќи дека мора да работи дупло повеќе само затоа што е жена.

Сепак, на крајот успеала да го оствари својот сон и сега Сара постојано објавува фотографии на нејзиниот Инстаграм профил, споделувајќи ги своите авантури со целиот свет.

Продолжува на следната страница


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Дипломиран психолог кој обожава да пишува. Автор на научно-фантастичната книга „На работ од времето“. Животно мото ѝ е дека не смее да помине ниту еден ден без кафе и танцување.

Поврзани содржини

Остави коментар