Суштества од коралните гребени

Суштества од коралните гребени

Коралните гребени се неверојатно богати со разновиден жив свет. Освен коралните полипи, кои ги образуваат коралните гребени, тука може да се сретнат и разни видови сунѓери, ракови, полжави, риби, желки, змии и други мекотели.

Суштества од коралните гребени

Сива гребенска ајкула

Суштества од коралните гребени

Корали

Суштества од коралните гребени

Морски ежови

Суштества од коралните гребени

Гигантска зелена желка

Суштества од коралните гребени

Корални полипи

Суштества од коралните гребени

Анемон

Суштества од коралните гребени

Жолто-точкаста риба

Суштества од коралните гребени

Кит–ајкула

Коралните гребени се создаваат во плитка и топла вода, во близина на копното, и тоа најчесто во тропските области. Најмногу ги има во источниот дел на Африка, во јужниот дел на Индија и на други слични места.

Суштества од коралните гребени

Корален гребен покрај Занзибар, Танзанија

Суштества од коралните гребени

Заштитена зона во Папуа Нова Гвинеја

Суштества од коралните гребени

Корален гребен покрај Малдивите

Суштества од коралните гребени

Корален гребен во близина на Фиџи

Суштества од коралните гребени

Корален гребен во близина на Филипините

Суштества од коралните гребени

Корален гребен покрај островот Мореа, Француска Полинезија

Суштества од коралните гребени

Тиркизниот залив во Австралија

Суштества од коралните гребени

Коралниот гребен на Белизе

Најголем корален гребен во светот е Големиот корален гребен кој се наоѓа во близина на Квинсленд, во североисточна Австралија. Неговата должина изнесува повеќе од 2.900 километри. Суштества од коралните гребениСуштества од коралните гребени


Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот

Поврзани содржини

Остави коментар