Старо верување: Што значи доколку се скрши овогодишното јајце чувар на куќата?

Старо верување: Што значи доколку се скрши овогодишното јајце чувар на куќата?

Сите знаеме дека првото јајце се фарба со црвена боја бидејќи ја симболизира невино пролеаната крв на Исус. Ова јајце се чува во домот една година, до наредниот Велгиден, и е познато како јајце чувар на куќата.

Старо верување: Што значи доколку се скрши овогодишното јајце чувар на куќата?

Задачата на ова јајце е да го чува домот од зли сили и демони. На некој начин, тоа е вашиот чувар од сите лоши нешта и несреќи во наредната година. Но што доколку за време на варењето ова јајце пукне?

Многу луѓе го гледаат ова како навистина лош знак за семејството и домот. Се смета дека куќата нема да биде заштитена од лошите работи кои ќе се случуваат наредната година.

Некои одат дотаму што веруваат дека кршењето на ова јајце е знак за смртен случај во семејството.

Меѓутоа, доколку не им давате значење на празноверијата, веќе знаете дека не ве чува јајцето, туку вашите добри дела. Но ако и понатаму сте загрижени, според некои верувања, треба да го закопате скршеното јајце на чисто место и да не се грижите. Исто така, во текот на целата годината обидете се да бидете чисти и добри кон другите.

Погледнете некои од најинтересние и најубавите велигденски прослави ширум светот.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Студент кој секојдневно се губи низ страниците на некоја книга. Пишувањето и јогата го прават нејзиниот ден целосен.

Поврзани содржини

Остави коментар