Спекатакуларни водопади за кои веројатно не сте слушнале

Водопадите се еден од најспектакуларните начини на кој природата ја демонстрира својата моќ, при тоа привлекувајќи го сечие око кон својата убавина. Најубавите водопади во светот, како што се Викторините водопади, Игуасу или оние на Плитвичките Езера ги воодушевуваат сите ширум светот, но тие неоправдано ја собираат сета слава. Постојат многу водопади кои исто така изгледаат како да не се од овој свет, а не се многу познати. Овие се само мал дел од нив.

Спекатакуларни водопади за кои веројатно не сте слушнале

Елакала, Западна Вирџинија, САД

Спекатакуларни водопади за кои веројатно не сте слушнале

Нохкаликаи, Индија

Спекатакуларни водопади за кои веројатно не сте слушнале

Змејски водопад, Венецуела

Спекатакуларни водопади за кои веројатно не сте слушнале

Каската деле Марморе, Италија

Спекатакуларни водопади за кои веројатно не сте слушнале

Каскадните водопади на Езерото Тахо, Калифорнија

Спекатакуларни водопади за кои веројатно не сте слушнале

Атирапали, Индија

Спекатакуларни водопади за кои веројатно не сте слушнале

Салто Гранде, Чиле

Спекатакуларни водопади за кои веројатно не сте слушнале

Сокил Фолс, Пенсилванија, САД

Спекатакуларни водопади за кои веројатно не сте слушнале

Санвапта Фолс, Канада

Спекатакуларни водопади за кои веројатно не сте слушнале

Тад Сае, Лаос

Спекатакуларни водопади за кои веројатно не сте слушнале

Верингфосен, Норвешка

Спекатакуларни водопади за кои веројатно не сте слушнале

Ѕид на плачот, Хаваи

Спекатакуларни водопади за кои веројатно не сте слушнале

Водопадот на реката Потомак, САД

Спекатакуларни водопади за кои веројатно не сте слушнале

Кеменух, Бали

 


Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Го интересираат општествените науки и сето она што ја истражува повеќедимензионалноста на светот и човековото однесување, но од тоа само правото му е професија. Вљубеник во филмот, фотографијата, читањето и сите спортови на овој свет. Пишувањето му е задоволство кое му овозможува да биде во контакт со нив секој ден.

Поврзани содржини

Остави коментар