Совршено за сите туристи со авантуристички дух: Хотел без ѕидови и без таван!

Совршено за сите туристи со авантуристички дух: Хотел без ѕидови и без таван!

Хотелот „Нул Штерн“ во Швајцарија ги крши сите стереотипи за луксузните хотели. Во него нема буквално ништо освен кревет и неколку масички. Нема врати, нема ѕидови, нема таван – само неверојатен поглед на Алпите кој ќе ви го одземе здивот.

Совршено за сите туристи со авантуристички дух: Хотел без ѕидови и без таван!

„Ги срушивме ѕидовите, така што ништо не може да застане помеѓу вас и вашето искуство“, вели еден од сопствениците за уникатниот дизајн на овој оригинален хотел.

Инаку, на германски името на хотелот значи „Нула ѕвезди“, а сепак добивате милијарди ѕвезди над вас! Овој хотел е одлично место за туристите кои бараат поразлично и поинтересно искуство.

Хотелот се наоѓа на 6.463 метри надморска височина, точно во срцето на швајцарските Алпи. Цената на собата изнесува околу 188 евра од вечер.

Градежниците морале да ја израмнат земјата за да вградат кревет

Совршено за сите туристи со авантуристички дух: Хотел без ѕидови и без таван!

Овој хотел нема ѕидови, нема покрив, нема тоалет – само брачен кревет и неколку масички и ламби, а до јавниот тоалет се стигнува со 5 минути одење пеш

Совршено за сите туристи со авантуристички дух: Хотел без ѕидови и без таван!

Хотелот нуди панорамски поглед на планините и ѕвездите навечер. Целата Швајцарија станува еден огромен хотел!

Совршено за сите туристи со авантуристички дух: Хотел без ѕидови и без таван!

Но, како и секој обичен хотел, „Нул Штерн“ нуди собна послуга во форма на личен батлер

Совршено за сите туристи со авантуристички дух: Хотел без ѕидови и без таван!

Батлерот живее во близина во една колиба

Совршено за сите туристи со авантуристички дух: Хотел без ѕидови и без таван!

Тој им готви појадок и вечера на гостите и оброците им ги носи во кревет

Совршено за сите туристи со авантуристички дух: Хотел без ѕидови и без таван!

За среќа, резервациите може да се откажат во последен момент поради лошите временски услови

Совршено за сите туристи со авантуристички дух: Хотел без ѕидови и без таван!

Што мислите вие за овој хотел? Би сакале да поминете неколку вечери под отворено небо во хотел со „нула ѕвезди“?


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Писателот во нејзината глава вели: Дај ми англиска книжевност. Дај ми урбан апсурд и егзистенцијализам. Дај ми мистерии за човечката психа. Дај ми театар и џез како терапија.

Поврзани содржини

Остави коментар