Скриениот гардеробер на Фрида Кало отворен по речиси 50 години

Скриениот гардеробер на Фрида Кало отворен по речиси 50 години

Една од најпознатите уметници од Мексико, Фрида Кало, остави белег во светот со нејзината уметност, политичките ставови и незаборавниот карактер. Но не секој знае дека таа ја остави и нејзината уникатна колекција на облека која беше повторно прикажана на јавноста по речиси 50 години. Погледнете во нејзиниот гардеробер.

По автобуската несреќа, целото нејзино тело било во гипс, а таа останала во болка до крајот на животот… затоа и ја претворила целата медицинска опрема во уметност

(8)skrieniot-garderober-na-frida-kalo-otveren-posle-rechisi-50-godini-kafepauza.mk

Традиционален фустан од Тихуана што ја криел нејзината нога, која била искршена на 11 места по ужасната автобуска несреќа

(6)skrieniot-garderober-na-frida-kalo-otveren-posle-rechisi-50-godini-kafepauza.mk

Ногата на Кало била ампутирана во 1953 година. Таа самата ја дизајнирала оваа протеза со црвени чизми навезени со чипка и ѕвончиња

(2)skrieniot-garderober-na-frida-kalo-otveren-posle-rechisi-50-godini-kafepauza.mk

Нејзините пријатели изјавиле дека колку повеќе болка чувствувала, толку поубаво се облекувала

(4)skrieniot-garderober-na-frida-kalo-otveren-posle-rechisi-50-godini-kafepauza.mk

Меѓу другото, има и четка што сè уште содржи неколку нејзини влакна…

(14)skrieniot-garderober-na-frida-kalo-otveren-posle-rechisi-50-godini-kafepauza.mk

На следните страници погледнете ја и останатата облека, како и модните додатоци од нејзиниот гардеробер…


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Студент кој секојдневно се губи низ страниците на некоја книга. Пишувањето и јогата го прават нејзиниот ден целосен.

Поврзани содржини

Остави коментар