Што говори вашето лице за коефициентот на вашата интелигенција?

Што говори вашето лице за коефициентот на вашата интелигенција?

Велат дека човек може да се прочита од лицето. Многу научници долго време биле заинтригирани за ова верување, па се обиделе научно да докажат дали навистина може од човечкото лице да се прочита кој каков е.

1-shto-govori-vasheto-lice-za-koeficientot-na-vashata-inteligencija-kafepauza.mk

При крајот на минатата година е завршено истражување во врска со поврзаноста помеѓу интелигенцијата и цртите на лицето (поточно морфологијата) од кое резултатите се неодамна објавени. Го работеле чешки психолози и филозофи на чело со Карл Клеиснер, а накратко ова се резултатите:

Мажите можете да ги процените како интелигентни или не според цртите на лицето. Кога се работи за жените, научниците потврдиле дека лицето не ја открива интелигенцијата. Поточно,  ја открива, но набљудувачот не може да ја процени бидејќи предност има привлечноста – попривлечните жени се доживуваат како поинтелигентни, што сепак не е правило.

Правилото е дека поинтелигентни мажи и жени се оние кои имаат тесно лице, мала брада и подолг и поголем нос. Спротивно, големата брада и малиот нос говорат за понизок коефициент на интелигенција.

Овие три фотографии и скици говорат за стандардите за ниско, средно и високо ниво на интелигенција кај мажите и кај жените.

2-shto-govori-vasheto-lice-za-koeficientot-na-vashata-inteligencija-kafepauza.mk 3-shto-govori-vasheto-lice-za-koeficientot-na-vashata-inteligencija-kafepauza.mk

Истражувањето покажало дека привлечноста значајно влијае на впечатокот дали е личноста интелигентна или не, иако според овие истражувачи тоа е само последица на ефектот на ореол (кога луѓето ги проценуваме врз основа на првиот впечаток).

Уште еден интересен заклучок е дека насмеаните лица за набљудувачите делуваат поинтелигентно, додека намрштените како неинтелигентни. Исто е и со довербата – луѓето повеќе им веруваат на насмеани лица. Затоа, ако сакате да октавите впечаток на интелигентна личност, смејте се, велат Карл Клеиснер и соработниците.

 


Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Читај на раат!

Поврзани содржини

Остави коментар