Што ги нервира келнерите?

Како резултат на големата невработеност во нашата држава, многу млади момци и девојки, но и повозрасни луѓе одлучуваат да се вработат како келнери во некој кафе бар, затоа што тоа е единствената работа која лесно може да се најде. И покрај тоа што платата не е голема, на некои луѓе им е неопходна за да си ги покријат трошоците за кирија или за студирање.

1-Shto-gi-nervira-kelnerite-kafepauza.mk

Оние кои немале потреба да ја работат оваа работа, сметаат дека буквално секој може да биде келнер. Но, во реалноста келнерите, покрај тоа што работат физичка работа, трошат многу енергија и на меморирање на стотиците нарачки во текот на денот, а за возврат очекуваат поголема почит од своите муштерии.

Еве неколку ситуации во кои келнерите се чувствуваат понижено од страна на своите муштерии:

„Колку треба?“

Келнерите се чувствуваат навредено кога муштеријата ќе им ги фрли парите на маса уште пред да ја добие сметката. Гостите очекуваат дека келнерот треба на памет да ги знае сметките од сите маси и прашуваат колку чини тоа што го пиеле.

Така излегува дека келнерот не бил доволно брз (и покрај тоа што давал сé од себе за да биде), па се случува гостинот да нема трпение да ја почека сметката и да остави помалку пари.

2-Shto-gi-nervira-kelnerite-kafepauza.mk

„Немам ситно“

Точно е дека келнерите работат со пари и треба да имаат ситно во секој момент за да враќаат кусур. Но, невозможно е келнерот да има ситно ако сите муштерии плаќаат со илјадарки за сметка од 80 денари. Па тогаш келнерот, ако е сам на смена, треба да трча низ маало и да бара да му раситнат пари во локалните продавници, обложувалници, банки…

3-Shto-gi-nervira-kelnerite-kafepauza.mk

„Многу ви се високи цените“

Кафе баровите се во приватна сопственост и за цените на пијачките одлучуваат нивните сопственици. Тоа значи дека дури и келнерот да сака цените да бидат пониски, за жал нема моќ да ги промени. Неговата работа е да го внесе артиклот во компјутер, да ве послужи, да ви ја одржува масата чиста и да ви донесе сметка. Толку!

Правење неред на масата

Гостите седнуваат во кафе бар за да се релаксираат, да се видат со пријателите и да се освежат со една кафе пауза. Келнерите треба да бидат љубезни и услужливи со своите муштерии и да ги исполнуваат нивните желби за да бидат тие задоволни од услугата. Меѓутоа, само затоа што седнувањето во кафе бар кошта пари, не значи дека гостите треба намерно да истураат шеќер и кафе по масата или да кинат хартија на ситни парчиња. Келнерите навистина немаат време да раскреваат сè што муштериите ќе остават зад себе.

4-Shto-gi-nervira-kelnerite-kafepauza.mk

„Ова не е тоа што го нарачав“

Како и на секој друг човек, така и на келнерот понекогаш може да му се случи да ја заборави нарачката или да ги помеша нарачките со некоја друга маса. Меѓутоа, откако ќе му објасните дека не ви го донел тоа што сте сакале да го пиете, тој/таа ќе ја поправи грешката. Од друга страна, ако гостинот нарачал макијато во лето, а не потенцирал дека сака ладно макијато, тогаш тоа не е грешка на келнерот.

5-Shto-gi-nervira-kelnerite-kafepauza.mk

„Продавате цигари?“

Поголемиот број кафе барови во Македонија не држат цигари, меѓутоа муштериите упорно ги прашуваат келнерите дали продаваат. До тука е сé во ред. Меѓутоа некои гости мислат дека келнерот е нивни слуга, па се дрзнуваат да им кажат да отидат да им купат цигари и притоа да го остават полниот локал со гости. Келнерите се само вработени лица како и сите останати, меѓутоа дел од нивната работа не е да пазарат низ маало за да ги задоволат побарувањата на гостите.

Правење неред во тоалетот

Точно е дека ве-цето во кафе баровите е јавно и секој муштерија има право да го користи, но тоа не значи дека кога ќе влеземе во него треба да се однесуваме како да сме во шума. Без разлика што тој тоалет не е дел од нечиј дом, сепак на крајот од работниот ден, келнерите се тие кои треба да го исчистат хаосот и притоа да останат живи.

6-Shto-gi-nervira-kelnerite-kafepauza.mk

Зборување на мобилен додека келнерот прави нарачка

Келнерите кои се трудат да бидат професионални во својата работа, сакаат да бидат гостопримливи и да комуницираат со своите муштерии, но тоа не е возможно доколку гостинот зборува на мобилен додека нарачува кафе. Ако тој телефонски разговор мора да се случи токму во тој момент, би било културно барем гостинот да му каже добар ден и пријатно на келнерот.

7-Shto-gi-nervira-kelnerite-kafepauza.mk

 


Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.

За авторот
Читај на раат!

Поврзани содржини

 1. Krste Reply

  kolku zvuci deka ova e napisano od kelner 🙂 bravo kako kelner koj rabotam vekje 7 godini ova e sosema to4no no pak kje recam toa ni e rabotata toa ni e nivoto na kulturata vo opstestvoto

 2. mio Reply

  ova ne e toa sto go naracav.
  Pa ako slusas mozda i ke doneses toa sto go baram

 3. dule Reply

  zavisi koj kade raboti i sto raboti kako konobar dali restorant,birtija ili pak kafic jas potpolno nese soglasuvam so toa sto e napisano a najmalku so toa deka e najslabo platena rabota.Konobrstvoto momentalno ima najveke pari i e naj redovno plateno.Tie sto neznaat da zarabotat nese konobari tie taka si odat na rabota kolku denot da im pomine…………………….

 4. ani Reply

  Ubavo napishan tekst, interesna sodrzina i delumna vistina…
  Znaci sekogash postojat 2 strani: musterija i vraboten.
  Za da dojde do bilo kakov konflikt sekogash se potrebni dvajca.
  Vraboteniot vo ovoj slucaj se javuva kako podreden kaj gostite i so toa tie si mislat deka si imaat pravo na sekakvo odnesuvanje… Jas mislam deka dokolku postoi kakov i da e problem vraboteniot treba da znae na uctiv i otsecen nacin da im dade do znaenje na gostite deka i pokraj toa sto tie plakaat nemozat da se odnesuvaat i da razgovaraat taka kako sto im odgovara.
  Navistina postojat gadni gosti, no ima i kelneri koi se zagrozen slucaj, mislam toa e preterizam!
  Edna kutija cigari ako te zamoli nekoj na uctiv nacin bi mozel da kupish, ako si vo moznost i ako sakash, a ako ne togash mozesh da mu kazesh uctivo na gostinot deka taa ne e tvoja obvrska i da odi da si kupi sam.
  Masata e za toa, za rasfrlanje , a kelnerot e dolzen da ja sobere i iscisti (duri i kaj self service restorantcinja nema kelneri no ima cistaci koi gi cistat masite)

  Da ne komentiram sega oddelno za sekoj naslov ke go kazam slednovo.
  Ovaa rabota e slozena rabota koja nemoze da ja raboti sekoj i toa go zboram od licno iskustvo.
  Dokolku seto ova vi preci i nemozete da se spravite i snosite so ova ednostavno otkazete se od ovaa profesija i najdete si nesto drugo da se zanimavate.
  Zosto ne gi prashate lugeto shto im smeta na niv kaj vas??

 5. Еленна Reply

  Ако се добие добра услуга нормално дека нема да има проблем или дрскост од страна на муштеријата

 6. kice Reply

  nemojte nikagash da se karate so shankerot ili kelnerot,bidejki toj vi ja nosi pijachkata na masa i samo toj znae sho ima vnatre
  :))))))))))))))))))))

 7. miki Reply

  pa i da se utne naracka ne e nikakov proble osobeno ako se brza zboam za vo restoran a i kelnerite ne se roboti ima denovi koa ednostavno ne im e denot a i gosti misli na edno kazuva drugo i posle on toa ne go naracal

 8. Име Reply

  ani si napisala eden kup raboti od koj edno so edno nemaat vrska. kako prvo pravilo, gostinot e sekogas vo pravo. vtora rabota za cigarite deka komentirase, ti koga znaes deka ides na kafe i pritoa pusis cigari fino lepo ke si kupis cigari i ke si otides u kafic, a ne da go zamoluas konobarot da ti kupi pa on fino da ti objasnuva deka toa ne e negova rabota i na kraj da izleguva deka go ponizuvas. zatoa na mn prost i edno staven nacin, kupi si cigari i idi na kafe. vtoro od cista kultura koga ides dali vo restorant ili kafic se jade i pie normalno a ne okolu tebe eden kub dzubre. na kraj kraeve koga veke odime jas nmislam deka na nikoj ne mu e tesko da ja ostavi masata kolku toalku sredena, ne da ja cistime no kulutrno da jademe. nasive luge vo makedonija tuka nema da se stavam jas zosto mislam deka ne pripagam, koga idat da jadat pijat mislat deka mozat se so ke posakaat da pravat i da se odnesuvaat ko gazdi prema konobarot. jas razbiram deka toa mu e rabota na konobarot no barem bidi covek i ispocituvaj ja negovata rabota, a ne da glumis gasda. zosto nasa rabota e da jademe i da pobarem toa sto ni treba no ne ni da go zloupotrebuvame toa

Остави коментар