Сензационалните Хималаи

Хималајскиот планински венец (името значи „дом на снегот“) се простира низ Азија и претставува дом на највисоките светски врвови, Монт Еверест и К2. Во овој планински масив влегуваат повеќе од 100 планини кои се повисоки од 7.200 метри.

Сензационалните Хималаи

Главниот Хималајски венец се простира од запад кон исток, од долината на реката Индус до долината на реката Брахмапутра, притоа формирајќи лак долг 2.400 километри, кој во ширина варира од 400 до 150 километри.

Сензационалните Хималаи

Некои од главните светски реки извираат од Хималаите, а низ нивното течение, вкупно собрано, живеат околу 3 милијарди луѓе во 18 земји (скоро половина од светската популација). Хималаите имаат и големо влијание врз културата во Јужна Азија, бидејќи голем број од врвовите се свети во хиндуизмот, будизмот и сикизмот.

Сензационалните ХималаиСензационалните ХималаиСензационалните ХималаиСензационалните ХималаиСензационалните ХималаиСензационалните ХималаиСензационалните ХималаиСензационалните ХималаиСензационалните ХималаиСензационалните ХималаиСензационалните ХималаиСензационалните ХималаиСензационалните ХималаиСензационалните ХималаиСензационалните Хималаи

 


Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Дипломиран новинар со широк спектар на интереси. Љубител на ТВ серии, фудбал и Цедевита. Статистичар по природа и страстен фан на Јувентус и Роџер Федерер.

Поврзани содржини

  1. Мише Reply

    Сензационално стопените Хималаи

Остави коментар