Само 2 часа помалку од препорачаното: 6 часа спиење може да ја уништи вашата кожа

Само 2 часа помалку од препорачаното: 6 часа спиење може да ја уништи вашата кожа

Дали некогаш сте се запрашале што се случува со телото доколку не му дозволиме доволно сон? Препорачаното време за спиење изнесува 8 часа. Но, што се случува со само 2 часа спиење помалку?

1-samo-2-chasa-pomalku-od-preporachanoto-6-chasa-spienje-mozhe-da-ja-unishti-vashata-kozha-kafepauza.mk

Ако наутро се разбудите, се погледнете во огледало и видите уморно, отечено лице, веројатно имате недостаток на сон. Тоа ќе го забележите ако скратите макар 2 часа од препорачаното време за спиење.

Една од учесничките во студијата спроведена од лондонската Школа за спиење Сара Чалмерс има 46 години, но и самата вели дека изгледа многу постаро.

Лево – 8 часа спиена, десно – 6 часа спиена

„Имам големи подочници и мојата кожа е без сјај, порите ми се зголемени и можат да се видат од далеку. Но, ова не е сè. Веќе со денови сум заборавена, несмасна и вознемирена. А сè заради тоа што сум спиела по 6 часа“, вели таа.

Намалениот број на часови за спиење имаат таков разорувачки ефект на сè од концентрацијата, помнењето, трпението, па сè до изгледот на кожата.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Читај на раат!

Поврзани содржини

Остави коментар